Vėgėlė
Vėgėlės yra vienintelės gėlavandenės menkių šeimos žuvys su mažai kaulų, o skoniu gali varžytis su lašišų ir otų žuviena. Europoje vėgėlės daugiausia parduodamos sūdytos, o jų rūkytos arba konservuotos kepenėlės laikomi delikatesais.
Vėgėles galima kepti, virti, troškinti, rūkyti, kepti kepsninėje ar orkaitėje. Prieš gaminant būtina nulupti odą, nes pastaroji gana kieta.
Vėgėlių sriuba
1 kg vėgėlių filė supjaustykite 2−3 cm storio gabaliukais. Stambiai supjaustykite morką, pastarnoką, ketvirtį saliero šaknies, keletą bulvių ir porą. Užvirkite 500 ml žuvų sultinio ir daržoves virkite 10 minučių. Sudėkite žuvį, pagardinkite druska, laurų lapais ir juodųjų bei baltaisiais pipirais Virkite 10 minučių. Į 500 ml pieno įmaišykite šaukštą miltų. Supilkite į sriubą, trumpai pavirkite ir įberkite smulkintų krapų.
Troškintos vėgėlės
Išskrostą žuvį supjaustykite gabalais ir dėkite į puodą. Įdėkite keletą šaukštų lydyto sviesto bei įberkite miltų, pagardinkite druska ir kvapiaisiais pipirais. Užpilkite vandeniu arba baltuoju vynu ir troškinkite ant mažos ugnies. Kai žuvis išvirs, pagardinkite žiupsniu cukraus bei pusės citrinos sultimis, įmaišykite 1 kiaušinio baltymą ir keletą šaukštų grietinėlės. Apibarstę krapais patiekite su virtomis bulvėmis.
Paprastieji vilkešeriai
Dėl švelnaus skonio ir tekstūros vilkešeriai vadinami baltosiomis lašišomis. Šios žuvys labai vertinamos dėl savo baltos, liesos ir subtilaus skonio mėsos. Paprastieji vilkešeriai yra paplitę vakarinėje Atlanto vandenyno dalyje prie pietų Europos, Šiaurės Afrikos krantų, Viduržemio ir Juodojoje jūroje. Dėl didžiulės paklausos pasaulyje šios žuvys pradėtos auginti fermose.
Šia žuvis galima ruošti įvairiais būdais – vis tiek bus skanios. Paprastuosius vilkešerius galite virti, troškinti, kepti keptuvėje ir orkaitėje, ant grotelių. Prie vilkešerių tinka stiprių, išraiškingų aromatų prieskoniai, pavyzdžiui, česnakai ir rozmarinai.
Paprastieji vilkešeriai su žiediniais kopūstais
Žuvų filė keliolika minučių pamarinuokite iš 1 šaukšto obuolių acto, sojų bei aitriųjų paprikų (pusė šaukšto) padažų, alyvuogių aliejaus ir patarkuotų imbierų suplaktu marinatu. Po to ją kepkite keptuvėje po 5 minutes iš abiejų pusių. Į šiltas lėkštes įdėkite trumpai – 5 minutes – apvirtų žiedinių kopūstų, ant jų – iškeptą žuvį. Apšlakstykite citrinų sultimis ar tiesiog patiekite su griežinėliu citrinos.
Paprastieji vilkešeriai su aguročiais apelsinų padaže
4 porcijoms užtenka 1 apelsino. Maždaug trečdalį jo žievelės kelias minutes pakaitinkite keptuvėje su alyvuogių aliejumi. Paskui išspauskite apelsinų sulčių ir kaitindami įberkite šiek tiek druskos bei pipirų. Suberkite 4 diskeliais supjaustytus aguročius ir apkepkite juos. Išjungę ugnį įpilkite šlakelį brendžio – tegul subręsta. Maždaug 800 gramų žuvies padalykite į 4 dalis. Kiekvieną jų dėkite ant aliejumi patepto sviestinio popieriaus, apibarstykite druska, o ant viršaus uždėkite apelsinų sultyse pakeptų aguročių. Įsuktą į popierių žuvį kepkite 200 °C temperatūros orkaitėje apie 15 minučių.
Eršketas
Europos, šiaurės vakarų Afrikos bei Juodosios jūros pakrantėse besiveisiantys eršketai yra retos ir vertingos žuvys, nes jų mėsa yra be ašakų. Beje, tik pasūdyti eršketų kiaušinėliai gali būti vadinami ikrais.
Eršketus galima virti, kepti, troškinti, rūkyti, džiovinti, kepti kepsninėje ar orkaitėje, tačiau svarbu neperkaitinti, nes eršketų žuviena taps sunkiai kramtoma. Eršketų žuviena labai lengvai sugeria papildomus skonius, tad negailėkite marinato ar padažo.
Troškinta eršketų filė su pievagrybiais ir krevetėmis
Smulkiai supjaustytus morką ir svogūną apkepkite alyvuogių aliejuje. Pridėkite stambiai pjaustytų pievagrybių. Kitoje keptuvėje apkepkite druska, pipirais ir citrinų sultimis pagardintą žuvį. Puode užvirinkite šiek tiek baltojo sauso vyno. Įmaišykite keletą šaukštų kreminio sūrio, smulkintų krapų. Sumaišykite su svogūnų ir grybų mišiniu, ir šiuo padažu apipilkite žuvį, įmaišykite saują virtų krevečių. Patiekite su skrudinta duona.
Azijietiškai paruoštas eršketas
5 cm pločio filė gabaliukus ištrinkite česnaku, aptepkite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite kepsninėje apie 6 minutes. Patiekite su ryžiais ir azijietišku padažu: sumaišykite sojų ir austrių padažus, citrinų sultis, tarkuotą šviežią imbierą, smulkintą česnaką ir raudonąsias aitriąsias paprikas, skrudintas sezamų sėklas.
Starkis
Tai viena skaniausių žuvų. Jos mėsa balta, sultinga, kvapni. Starkis riebi žuvis, ir tas riebumas – vertingas bei skanus. Žvejojami starkiai Baltijos jūroje, sutinkami ir Lietuvos upėse bei ežeruose.
Starkius tinka rūkyti, kepti keptuvėje, orkaitėje, troškinti. Ši žuvis turi ašakų, tačiau jos lengvai pašalinamos. Ruošiant faršą likę menki kauliukai lengvai susimala mėsmale, o dar geriau – virtuvės kombainu. Starkį vertina tie, kas nemėgsta lengvo specifinio kvapo, nes ši žuvis tokio neturi.
Folijoje keptas starkis
Žuvies filė guldykite ant aliejumi patepto folijos lakšto. Pagal skonį užberkite druskos, pipirų, apšlakstykite citrinos sultimis, jei norite – galite įberti smulkintų česnakų. Dar negailint užberkite tarkuotų morkų bei pjaustytų svogūnų ir sūrio. Tinka ir smulkinti krapai. Foliją užlenkite ir pašaukite žuvį į orkaitę maždaug 20-30 minučių.
Starkio maltinukai
4 asmenims sumalkite maždaug 600 gramų starkio filė. Į faršą įdėkite alyvuogių aliejuje pakepintų pjaustytų svogūnų bei stambiai tarkuotų morkų ir cukinijų. Taip pat – pagal skonį druskos, pipirų, mėgstamų žuvies prieskonių bei žalumynų – krapų ar petražolių. Kad maltinukai tvirtai laikytųsi, įdėkite po 2 šaukštelius krakmolo ir piene mirkytų manų kruopų. Drėgnomis rankomis suformavę maltinukus kepkite keptuvėje. Galima valgyti keptus. Jei norisi minkštesnių – maltinukus tik apkepkite ir patroškinkite puode su užvirintu vandeniu ir šlakeliu grietinėlės, lauro lapeliais, druska bei pipirais.
Kalmaras
Kalmaras yra moliuskas, giminingas aštuonkojams. Jo mėsa yra tvirta ir balta, švelnaus, šiek tiek saldaus ir beveik riešutinio kvapo. Beveik visos kalmaro dalys yra valgomos, jas galima gaminti įvairiais būdais ir naudoti salotoms, užkandžiams, pagrindiniams patiekalams ruošti.
Kalmaras gali būti patiektas įdarytas, supjaustytas plokščiais gabalėliais arba žiedais.
Kalmaro mėsą galima kepti orkaitėje, keptuvėje, ant grotelių, apkepti ant didelės ugnies. Tinkamai pagamintas, jis bus saldus ir minkštas, svarbu neperkepti.
Jo skonis dera su ančiuviais, pomidorais, bazilikais, lauro lapais, kalendromis, česnakais, imbierais, paprastosiomis ir žaliosiomis citrinomis, majonezu, mėtomis, alyvuogių aliejumi, svogūnais, petražolėmis, rozmarinais, džiūvėsėliais, baltuoju vynu.
Ruošdami gruzdintus kalmarų žiedus, kalmarus apvoliokite miltuose, sumaišytuose su ½ arb. š. Kajeno paprikų, ½ arb. š. paprikų, ½ arb. š. druskos. Merkite į kiaušinio plakinį ir gruzdinkite aliejuje. Patiekite su majonezo, sumaišyto su smulkintais česnakais ir citrinų sultimis, padažu.
Kalmarai su agurkų salotomis
Perpjaukite kalmarų filė vieną šoną ir aštriu peiliu įstrižais pjūviais tinkleliu suraižykite vidinę filė pusę. Tai leis kalmarui kepant susigarbanoti. Suraižę kalmaro filė padalinkite į 8 dalis. Apibarstykite pipirų, druskos ir citrininių pipirų mišiniu. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kepkite kalmarus nuolat maišydami, kol susigarbanos ir iškeps. Salotoms supjaustykite 1 ilgą agurką, 2 laiškinius svogūnus, 2 saujas vynuoginių pomidorų. Sumaišykite su 1/3 st. stambiai kapotų kepintų žemės riešutų ir ½ st. mėtų lapelių. Ruošdami užpilą, lygiomis dalimis sumaišykite raudonojo vyno actą ir žemės riešutų aliejų.
Karšis
Karšiai paplitę vandens telkiniuose visoje Europoje. Lietuvoje karšiai žvejojami upėse ir ežeruose, ypač aktyviai kimba vasarą ir rudeniop, rugsėjo ir spalio mėnesiais.
Karšiai − universalios žuvys. Puikiai tinkami džiovinti, rūkyti, sūdyti, troškinti vyne, kepti kepsninėje, orkaitėje arba keptuvėje.
Rytietiškai paruošti karšiai
Sumaišykite 30 ml sojų padažo, 30 ml ryžių vyno, 2 šaukštelius cukraus. Apšlakstykite išskrostą karšį, apibarstykite smulkiai pjaustytais imbierais. Palikite 15 minučių. Keptuvėje įkaitinkite žemės riešutų aliejų. Įdėkite karšį, apiberkite smulkintomis aitriosiomis paprikomis ir iškepkite. Patiekite su ryžiais.
Folijoje kepti karšiai
Išskrostą karšį padėkite ant kepimo folijos lapo. Įtrinkite druska, čiobrelių lapeliais, 2 smulkintomis česnakų skiltelėmis ir puse šaukštelio maltos aitriosios paprikos. Folijos kraštelius pakelkite, apšlakstykite žuvį alyvuogių aliejumi ir 40 ml baltojo sauso vyno. Iki 200 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite 25 minutes.
Krevetės
Krevetės yra vienos populiariausių jūros gėrybių. Skaniai paruošti jas nesudėtinga, o švelnaus saldoko skonio mėsa įtinka daugeliui. Gaminimo požiūriu jos universalios, dera su daugeliu skonių ir jas galima kepti, troškinti, virti, o vasarą pamarinuotas ar apvyniotas šonine kepti kepsninėje.
Krevetes galima virti, kepti ant grotelių, keptuvėje, troškinti. Svarbu nekaitinti jų pernelyg ilgai, nes mėsa taps it guminė.
Keptos krevetės su šonine
Šoninės juosteles pjaukite per pusę ir keptuvėje pakepinkite ant vidutinės ugnies, kad taptų permatomos, bet neapskrustų. Dubenyje sumaišykite 2 arb. š. saldžiųjų paprikų, po ½ arb. š. kajeno pipirų, kario miltelių, maltų kuminų, kalendrų, druskos, j. pipirų, po 2 v. š. cukraus ir citrinų sulčių, 1 v. š. alyvuogių aliejaus. Sudėkite krevetes ir šoninę, gerai išmaišykite ir palikite kambario temperatūroje 30-60 min., retkarčiais pamaišykite. Kiekvieną krevetę apvyniokite šonine ir verkite ant iešmo. Suvėrę krevetes pašlakstykite likusiu marinatu ir kepkite kepsninėje.
Katalonijos krevetės su česnakais
Plačioje keptuvėje gerai įkaitinkite ¼ st. alyvuogių aliejaus ir ¼ st. sviesto, įberkite 700 g nuluptų krevečių, 4-6 smulkintas česnako skilteles ir 2-3 min. pakepinkite ant didelės ugnies. Įpilkite ¼ st. citrinų sulčių, įberkite 1 arb. š. paprikų, ½ arb. š. aitriųjų paprikų, pagardinkite druska, pipirais. Perdėkite į lėkštę, apibarstykite petražolėmis ir iškart patiekite.
Kardžuvė
Ši žuvis sutinkama visose atogrąžų bei vidutinio klimato vandenynuose net iki 800 metrų gylyje. Retkarčiais atplaukia ir į Baltijos jūrą. Kardžuvės mėsa yra tamsi, tvirta, sodraus skonio.
Kardžuvę galima kepti, troškinti, pridėti jos verdant žuvienę. Puikiai tinka ruošti didkepsnius ir patiekti su raudonuoju vynu.
Kardžuvė su bazilikų pagardu
4 porcijoms paruoškite marinatą iš 4 šaukštelių aliejaus, 2 greipfrutų sulčių, kelių skiltelių smulkinto česnako, druskos ir pipirų. Juo užliekite 4 maždaug 200 gramų svorio kardžuvės gabalus ir tegul pasimarinuoja per naktį ar bent jau 1 valandą. Kepsnius kepkite ant griliaus ar orkaitėje ant grotelių kas 5 minutes juos apversdami ir pašlakstydami marinatu. Patiekite su bazilikų pagardu, kurį ruoškite taip: supjaustykite 2 apelsinus ir gera sauja smulkintų bazilikų, įpilkite aliejaus, įberkite druskos, pipirų ir visa išmaišykite.
Kardžuvė su ančiuvių sviestu
Sumaišykite 1 citrinos sultis su keliais šaukštais krapų, druska ir keliomis skiltelėmis kapoto česnako. Šiuo marinatu suvilgykite 4 gabalus po maždaug 200 gramų kardžuvės ir tegul pasimarinuoja valandą. 200 gramų pašildyto sviesto sumaišykite su 5 ančiuviais ir trupučiu kajeno pipirų. Šiuo mišiniu aptepkie iš marinato išimtą žuvį. Likusį sviestą su ančiuviais įdėkite į šaldytuvą. Kardžuvę kepkite keptuvėje ar ant grotelių kas 3 minutes apversdami. Įdėję kepsnius į lėkštes pridėkite sustingusio sviesto su ančiuviais, apiberkite patiekalą žalumynais bei rausvaisiais pipirais, kas mėgsta – ir kalendrų sėklomis.
Didysis jūrinis ešerys
Ši žuvis turi nedaug kaulų, yra be ašakų. Mėsa gana riebi ir maistinga. Labai populiari Pietų šalyse. Žuvis paplitusi šiaurinėje Atlanto vandenyno dalyje, Norvegijoje, Maroke, prie Kanarų salų, Senegale, Viduržemio ir Juodojoje jūrose. Kartais nukeliauja ir į vakarinę Baltijos jūros dalį.
Didžiuosius jūrinius ešerius puikiai tinka kepti kepsninėje, orkaitėje ar virti.
Didieji jūriniai ešeriai su ananasais
Žuvį supjaustykite gabalais, pasūdykite, pagardinkite pipirais ir iškepkite. Lėkštėje išdėliokite ananasų griežinėlius, ant jų uždėkite traškių „Iceberg“ salotų ar gražgarsčių, o ant viršaus – žuvį. Visa apšlakstykite alyvuogių aliejumi.
Didieji jūriniai ešeriai saldžiarūgščiame padaže
Žuvį supjaustykite stambiais gabaliukais ir trumpai apkepkite alyvuogių aliejuje. Kad iškeptų, bet neprarastų sultingumo. Padažo paruošimas: maždaug 5 didelius supjaustytus svogūnus apkepti aliejuje, įdėti 3-4 šaukštus pomidorų padažo ir 2-3 medaus. Viską kaitinkite ant silpnos ugnies. Jei mėgstate aštriai, galite padažą pagardinti truputėliu čili pipirų. Tinkamas skonis – saldokai aštrus.
Žuvį sudėkite į didelį indą ir ant kiekvieno sluoksnio užkrėskite padažo. Gardžiausi ešeriai – pabuvę padaže keletą valandų. Prie jų tinka ryžiai, bulvės ar miežinių kruopų košė.
Menkė
Menkė – populiari žuvis, pasižyminti švelniu skoniu, nedideliu riebalų kiekiu ir stangria, sluoksniuota balta mėsa. Geriausiai žinoma yra atlantinė menkė, gyvenanti šaltesniuose Atlanto vandenyno regionuose. Menkė yra labai universali žuvis, ją galite dėti į troškinius, sriubas, kepti keptuvėje ar orkaitėje.
Menkė puikiai tinka virti, troškinti, kepti keptuvėje, orkaitėje, kepsninėje.
Ji gerai dera su įvairiomis daržovėmis, sviestu, alyvuogių aliejumi, alyvuogėmis, kapariais, kmynais, daržiniais builiais, kalendromis, česnakais, imbierais, krienais, petražolėmis, citrinomis, garstyčiomis, rozmarinais, sojų padažu, čiobreliais, actu, šampanu, baltuoju vynu.
Menkė su žolelėmis
Sumaišykite saują smulkintų petražolių, 2-3 skilt. česnako, 1 citrinos žievę, 1,5 st. duonos trupinių. Pasūdykite. Į mišinį guldykite aliejumi pateptą file, paspauskite. Žuvį dėkite į aliejumi pateptą kepimo indą trupiniais į viršų. Kepkite 200 C temp., kol žuvį taps lengva atgnybti šakute.
Greitai vakarienei
Ant į kepimo indą sudėtos filė užpilkite sluoksnį pomidorų padažo makaronams. Kepkite 175 C temp. 10 min., apibarstykite tarkuotu sūriu ir kepkite dar 10 min., kol sūris išsilydys ir apskrus.
Traški menkė
Filė merkite į kiaušinio plakinį, pavoliokite trintuose kukurūzų dribsniuose ir dėkite į kepimo indą. Pabarstykite smulkintomis petražolėmis, druska ir citrininiais pipirais; pašlakstykite lydytu sviestu. Kepkite 200 C temp. neuždengę, kol žuvį taps lengva atgnybti šakute.
Menkė su migdolais
Saujelę migdolų drožlių pakepinkite svieste kol šiek tiek parus, išimkite ir atidėkite į šalį. Keptuvėje iškepkite menkę, apibarstykite druska ir pipirais. Perdėkite į pašildytą indą. Į keptuvėje likusį skystį įpilkite citrinos sulčių ir gerai sumaišykite. Palaukite, kol įkais ir užpilkite ant žuvies. Apibarstykite migdolais.
Aštuonkojis
Įprastai aštuonkojai gyvena kaip atsiskyrėliai uolėtose vietovėse Atlanto vandenyne ir Viduržemio jūroje. Paplitę ir Azijos regione, ties Japonijoje. Aštuonkojų skonis primena kalmarą, tačiau jų mėsa yra minkštesnė. Tai delikatesas, kurio skonis nepakartojamas.
Tradiciškai aštuonkojai naudojami salotoms. Tinka jūros gėrybių sriuboms. Taip pat – kepti ant grotelių, troškinti. Nors daugumą jūros gėrybių virti arba kepti reikia labai trumpai, nes ilgai kaitinamos jos ima kietėti, aštuonkojams taikoma išimtis. Tam, kad jie kaip reikiant suminkštėtų, juos reikia ilgokai pavirti. Kad būtų minkštesnė mėsa, šviežias aštuonkojis pamušamas mėsai skirtu plaktuku.
Aštuonkojų salotos
Supjaustykite kelis šimtus gramų įvairių mėgstamų salotų lapų, vieną baltąjį svogūną, pomidorą, sukapokite šiek tiek petražolių ar krapų. Visa sumaišykite su alyvuogių aliejumi. Įdėkite apie 800 gramų smulkiai pjaustytų virtų ar švelniai marinuotų aštuonkojų. Pagardinkite žaliosios citrinos sultimis ir atsargiai išmaišykite.
Skaniai ir paprastai paruoštas aštuonkojis
Supjaustytą gabaliukais aštuonkojo mėsą sudėkite į puodą, įpjaustykite kelis svogūnus, česnako, įdėkite lauro lapelių, rozmarinų, druskos, pipirų. Visa užpilkite baltuoju vynu ir trupučiu vandens, virkite porą valandų. Jei verdant sumažėja skysčio – įpilkite virinto vandens. Tinka patiekti su juodaisiais ryžiais, makaronais, ar griliuje keptomis daržovėmis: cukinija, paprikomis, pomidorais, baklažanu.
Plačiakaktis
Plačiakakčiai priklauso karpinių šeimai ir yra gėlavandenės žuvys, natūraliai paplitusios Azijoje ir rytų Europoje. Balta, liesa arba vidutinio riebumo žuviena yra geros struktūros.
Plačiakakčius galite virti, troškinti, kepti keptuvėje, orkaitėje ar kepsninėje, virti ant garų, rūkyti ar marinuoti. Tvirta, švelni ir lengvai saldi paruoštų plačiakakčių mėsa dažnai gardinama aštriais ir stipriais prieskoniais (imbierais, aitriosiomis paprikomis, kariu, Kajeno paprikomis), nes gerai sugeria padažus ir marinatus.
Plačiakakčiai, apvolioti graikiniuose riešutuose
Išdorotą žuvį su oda supjaustykite maždaug 2 cm pločio gabaliukais (panašiais į pasagas). Apvoliokite jas miltuose, merkite į išplaktą kiaušinį ir apvoliokite smulkintuose riešutuose. Kepkite po keletą minučių iš abiejų pusių svieste ant vidutinės ugnies. Neleiskite sviestui paruduoti. Patiekite su bulvių salotomis ir taure baltojo vyno.
Virti plačiakakčiai krienų padaže
Išskrostą žuvį su galva 15 minučių palaikykite sūdytame vandenyje su šiek tiek acto, laurų lapais ir baltaisiais pipirais Užvirkite ir virinkite ant mažos ugnies apie 25 minutes. Iš sviesto, miltų, žuvų arba daržovių sultinio išvirkite tirštą padažą. Pagardinkite druska, pipirais, tarkuota krieno šaknimi ir praskieskite grietinėle. Žuvį patiekite su padažu ir virtomis bulvėmis.
Salatis
Salačio mėsa skani, riebi, švelni. Ši žuvis paplitusi upėse, įtekančiose į Šiaurės ir Baltijos jūras. Dar sutinkama upėse, įtekančiose į Kaspijos, Juodąją ir Aralo jūrą. Salatis paplitęs ir Lietuvos upėse.
Salatį galima rūkyti, kepti, virti, troškinti. Puiku iš jo ruošti faršą, o iš jo – kotletus ar naudoti kaip skanų įdarą. Jis – puikus tikros žuvienės pagrindas.
Apkeptas salatis baltame padaže
Žuvies gabaliukus pagal skonį apibarstyti druska ir pipirais, apvolioti miltuose ir apkepti. 4 porcijoms paruoškite plakinį iš 3 kiaušinių, 2 stiklinių pieno, 6 šaukštų grietinės ir tiek pat tarkuoto fermentinio sūrio, 2 šaukštų miltų, įberkite truputį druskos. Į sviestu pateptą keptuvą dėkite žuvies gabaliukus, juos užpilkite plakiniu ir pašaukite į orkaitę 15-20 minučių. Patiekite apibarstę žalumynais ir su citrinos skiltele.
Salatis su obuoliais
Visos žuvies šonuose padarykite įpjovas, pasūdykite. Į švarų jos vidų dėkite nuluptų ir skiltelėmis supjaustytų obuolių bei šiek tiek kriaušių. Visa aptepkite grietine, užberkite mėgstamų žuvies prieskonių. Žuvį į kepimo indą guldykite ant pilvo ir kepkite 180 laipsnių temperatūros orkaitėje, kol iškeps.
Plekšnė
Plekšnės sutinkamos įvairiuose vandenyse: Atlanto ir Ramiajame vandenyne, Japonų ir Viduržemio jūrose. Sutinkama ir Baltijos jūroje prie Lietuvos krantų bei Kuršių mariose. Gali gyventi ir sūriame, ir gėlame vandenyje, todėl plekšnių sugaunama ir upėse bei ežeruose. Plekšnių mėsa balta, švelni, skani, aromatinga ir nelabai riebi.
Plekšnes galima kepti keptuvėje, orkaitėje ar ant grotelių. Taip pat troškinti ir virti. Paprasčiausia ir skaniausia kepti keptuvėje įkaitintame alyvuogių aliejuje su trupučiu sviesto vos pabarsčius citrininiais pipirais ar švelniais žuvies prieskoniais.
Plekšnė su špinatais
4 porcijoms paimkite 500 gramų špinatų ir susmulkinę juos pakepinkite aliejuje porą minučių, įberkite druskos. 1 svogūną perpjaukite į keturias dalis, įdėkite jį į 500 mililtrų pieno, įberkite 5 gvazdikėlius ir užvirkite. Pienas su prieskoniais tegul pastovi. 190 laipsnių karštumo orkaitėje iškepkite 8 gabaliukus plekšnės – maždaug 10 minučių. Įkaitinkite keptuvėje pusę stiklinės aliejaus, įberkite 3 šaukštus miltų, pakepinkite ir supilkite į pieną. Visa kaitinkite maišydami plaktuvu, kol padažas sutirštės. Tuomet įberkite 150 gramų tarkuoto kieto sūrio ir išmaišykite. Į kepimo indą sudėkite špinatus, ant jų – žuvį, užliekite padažu, apibarstykite gausiai žalumynais ir dar 15 minučių pašaukite į 220 laipsnių karštumo orkaitę.
Plekšnė tailandietiškai
4 porcijoms pakepinkite alyvuogių aliejuje 1 smulkintą svogūną ir 4 nedideles saujas pjaustyto kiniško kopūsto. Mažuose kepimo indeliuose ar skirtuose gaminti čenakus išdėliokite pakepintas daržoves, ant jų – po vienam žmogui skirtą plekšnės filė gabalą. Visa užliekite padažu, suplaktu iš 1 stiklinės žuvies buljono,1 išspaustos žaliosios citrinos sulčių, 2-3 šaukštų sojos, 1 šaukštelio cukraus ir smulkintos kalendros ar petražolių. Kepkite 200 laipsnių temperatūroje. Į stalą patiekite kepimo indeliuose užbarstę žalumynų.
Moliuskai Almonds, Cockle, pailgi moliuskai (peileniai)
Moliuskai parduodami švieži arba jau paruošti vartojimui (šaldyti arba konservuoti). Jų mėsa minkšta ir sultinga, gali būti abrikosų arba grietinėlės atspalvių. Atšildytus moliuskus galima iš karto valgyti (prieš užšaldymą jie apdorojami karštais garais), pagardinus citrinos sultimis ar balzamiku. Įsigijus šviežių moliuskų juos reikėtų pagaminti tą pačią dieną.
Moliuskus galima kepti orkaitėje, ant grotelių ir gardinti padažais, naudoti kaip gurmanišką priedą salotoms, virti fritiūrinėje. Nusipirkus moliuskų geldelėse svarbu jas švariai nuplauti, jei reikia -- pašveisti kempine. Jei kuri geldelė atsidariusi – be gailesčio išmesti, nes tokia, vadinasi, jau sugedusi.
Moliuskai jūros vandenyje
Norėdami pasimėgauti kaip įmanoma natūraliu moliuskų skoniu, nenaudokite daug sudedamųjų dalių. Moliuskus paprasčiausiai pakaitinkite puode be nieko – karštyje geldelės atsidaro ir išskiria jūros vandenį, kuriame visa ir pasitroškins. Vos sudėjus moliuskus į puodą, įberkite druskos, įpilkite šlakelį aliejaus ir sandariai uždenkite. Troškinti reikia maždaug 5 minutes – kol geldelės atsivers. Puodą karts nuo karto krestelėkite, kad tinkamai pasiskirstytų karštis. Patiekite moliuskų apšlakstę juos citrinos sultimis. Galite apiberti smulkiai pjaustytomis petražolėmis.
Moliuskai su įvairiomis daržovėmis
4 porcijoms reikėtų 3-4 kilogramų moliuskų, nes juk valgoma labai maža viso svorio dalis. Dideliame puode įpylę aliejaus pakepinkite keletą skiltelių česnakų. Paskui gana stambiai pripjaustykite svogūnų, morkų, saliero gumbo ir petražolių šaknelių, negailėkite pomidorų. Visa užpilkite pora stiklinių baltojo vyno ir šlakeliu vandens. Pradėjus troškintis daržovėms pagardinkite jas lauro lapeliais, juodaisiais pipirais, šafranu, įpjaustykite petražolių jei mėgstate – įberkite kalendrų sėklų, būtinai -- druskos. Kai daržovės bus dar traškios, suberkite moliuskus, uždenkite puodą ir troškinkite 4-5 minutes -- tol, kol atsidaro geldelės. Jas su daržovėmis ir šiek tiek skysčio tinka patiekti pusdubeniuose. Šakute galite išlukštenti tik pirmąją geldelę. Paskui ją naudokite lyg pincetą mėgautis patiekalu – taip patogu ir lukštenti geldeles, ir pasemti padažo.
Tunas
Tunas – viena iš labiausiai mėgstamų ir vertinamų žuvų pasaulyje. Jų mėsingas kūnas yra išskirtinai sluoksniuotas ir sodraus, stipraus skonio – taip yra todėl, kad jame yra sąlyginai daug aliejaus. Kokybišką šviežią tuno mėsą galima valgyti visai neapdorotą, o gaminant svarbiausia yra neperkepti. Populiarus šviežio tuno patiekalas yra kepsniai, jį taip pat galima virti, troškinti.
Tuną galima kepti ant grotelių, orkaitėje, keptuvėje. Jį tinka vartoti ir sriubose bei troškiniuose. Kepant 2,5 cm storio kepsniui pakanka ~4 min. kiekvienai pusei, kepsnio viduryje mėsa turėtų likti rausva.
Marinatui
2 kepsniams sumaišykite po 1 v. š. alyvuogių aliejaus, citrinos sulčių, smulkinto rozmarino ir skiltelę smulkinto česnako. Mišiniu padenkite kepsnius ir laikykite šaldytuve 30 min. Kepkite gerai įkaitintoje keptuvėje ant vidutinės ugnies. Patiekite su šviežiomis daržovėmis.
Garstyčių ir medaus marinatas
4 kepsniams sumaišykite 2 v. š. garstyčių, 1 arb. š. medaus, 2 arb. š. sojų padažo ir 2 v. š. ryžių vyno acto. Padenkite kepsnius ir laikykite šaldytuve 1 val. Kepkite keptuvėje, orkaitėje arba kepsninėje. Patiekite su ryžiais arba šviežiomis salotomis.
Glazūruoti kepsniai
Ant vidutinės ugnies pakaitinkite 50 ml sojų padažo ir 4 v. š. rudojo cukraus, kol cukrus ištirps. Įdėkite susmulkintą skiltelę česnako ir ½ arb. š. sezamo aliejaus, nukelkite nuo ugnies ir leiskite atvėsti. Marinatu padenkite kepsnius ir leiskite 1 val. pastovėti. Kepkite ant grotelių nuolat palaistydami marinatu.
Azijietiškam marinatui
Sumaišykite 1 smulkintą skiltelę česnako, 2 v. š. smulkintų petražolių, ¼ arb. š. raudonėlių, ½ arb. š.juodųjų pipirų, 1 v. š. citrinos sulčių, ¼ puodelio apelsino sulčių, ¼ puodelio sojų padažo, 2 v. š. alyvuogių aliejaus. Padenkite kepsnius marinatu ir laikykite šaldytuve 2 val. Kepkite keptuvėje ant vidutinės ugnies. Patiekite su ryžiais ir daržovėmis.
Dorada
Dėl labai skanios mėsos šią žuvį dažnai galima išvysti ant Viduržemio jūros regiono gyventojų stalo. Ji kepama ant grotelių, orkaitėje, keptuvėje, troškinama arba verdama su daržovėmis. Jos baltos spalvos, tvirta, sultinga mėsa yra liesa ir gerai virškinama.
Auksinės dorados mėsa idealiai tinka kepti ant grotelių, orkaitėje ir keptuvėje. Taip pat galite troškinti ar virti su daržovėmis.
Kepta auksinė dorada
Pabarstykite žuvies vidų druska, juodaisiais pipirais, įdėkite česnako skiltelę, pusę rozmarino šakelės ir 2 griežinėlius citrinos. Kepimo indą pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir įdėkite žuvį. Po galva ir uodega padėkite citrinos riekelę, kad žuvis neprikeptų. Paskaninkite žuvies viršų žiupsneliu druskos, uždėkite vieną rozmarino šakelę ir pašlakstykite alyvuogių aliejumi. Kepkite 180 °C orkaitėje, kol žuvį taps lengva atgnybti šakute. Iškepus, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir patiekite.
Dorada itališkai
Žuvį prikimškite prieskoninėmis žolelėmis, čiobreliais arba laurų lapais. Maždaug žuvies dydžio kepimo indą išklokite griežinėliais pjaustytomis bulvėmis, ant jų dėkite sluoksnį stambiai pjaustytų sunokusių pomidorų. Dėkite žuvį ir aplink ją išdėliokite dar sluoksnį pomidorų, įterpdami 4-5 skilteles česnako. Įpilkite 1-2 st. sauso baltojo vyno ir ½ st. alyvuogių aliejaus. Žuvį pabarstykite druska, juodaisiais pipirais, uždėkite 3-5 lauro lapus, ant jų - po griežinėlį citrinos. Dėkite į 235 °C karščio orkaitę, iš karto sumažinkite iki 180 °C ir kepkite 40-50 min. Svarbu neperkepti.
Lynas
Lynai − gėlavandenės žuvys, skoniu primenančios karpius. Įprastai gyvena sekliuose, dumblėtuose vandenyse. Lynai beveik neturi ašakų, tad yra itin tinkami kulinariniams eksperimentams.
Lynai tinkami troškinti, kepti keptuvėje, kepsninėje, virti garuose, rūkyti.
Marinuoti lynai
Išskrostą lyną nuplaukite, nusausinkite ir iškepkite aliejuje. Keptuvėje apkepkite smulkintą česnako skiltelę ir griežinėliais supjaustytus 2 svogūnus. Užpilkite stiklinę baltojo vyno acto, įberkite šviežių šalavijų. Troškinkite 10 minučių. Marinatą šiek tiek atvėsinkite ir užpilkite ant lyno. Patiekite šaltą.
Keptuvėje kepti lynai
Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Pakepkite 3 smulkintas česnakų skilteles, 2 supjaustytus pomidorus. Pagardinkite mairūnais, įpilkite 30 ml vandens. Patroškinkite 5 minutes. Išskrostą lyną supjaustykite į 4 dalis. Įtrinkite druska, pipirais, sudėkite į keptuvę, uždenkite. Troškinkite 20 minučių. Baigdami troškinti, įdėkite juodųjų alyvuogių, įberkite šviežių bazilikų lapelių.