„Maximos“ ir „Barboros“ pirkėjai: ką pasako jų apsipirkimo įpročiai?
2018 m. birželio 07 d.
Grįžti į sąrašą

Pasidalink:

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ ir internetinė parduotuvė „Barbora“ paanalizavo skiriasi ar sutampa jų pirkėjų elgsena pagal demografinius rodiklius, mitybos ir apsipirkimo įpročius. Kokiu paros ir metų laiku pirkėjai dažniausiai plūsta į fizines parduotuves, o kuomet perka maistą internetu. Kaip atrodo populiariausių prekių krepšelis, perkant vienu ir kitu būdu, ir ar jam daro įtaką metų laikai, o gal besikeičiančios mitybos mados.

Populiariausia prekė – bananai

Bendrovių duomenimis, dažniausiai ir „Maximoje“, ir „Barboroje“ apsiperka moterys – jos sudaro net apie 70 proc. visų tiek „Barboros“, tiek „Maximos“ pirkėjų.

Tiesa, pastebima, kad tarp „Barboros“ pirkėjų vyrauja moterys iki 45-erių metų amžiaus, o tarp „Maximos“ – įvairesnio amžiaus, didelę dalį sudaro moterys nuo 45-erių metų. Tokią statistiką veikiausiai lemia ne vien tai, jog jaunesnės moterys lengviau „įsileidžia“ technologijas (apie 40 proc. visų „Barboros“ užsakymų pateikiami mobiliąja programėle), bet ir tai, jog tokio amžiaus moterys dažniau turi mažamečių vaikų ir joms neretai patogiau pirkti internetu, ir prekes gauti tiesiai į namus.

Tiek „Maximos“, tiek „Barboros“ pirkėjai dažniausiai renkasi šviežius produktus maisto gamybai namuose – daržoves, vaisius, pieno produktus, šviežią mėsą. Populiariausia prekė, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu pirkėjai apsiperka – bananai, jų perka bene kas antras pirkėjas. Taip pat dažname pirkėjo, perkančio tiek parduotuvėse, tiek internetu, krepšelyje rastume pieno, jogurto, varškės sūrelių, šviežios mėsos (populiariausia vištiena) ir daržovių (populiariausios bulvės, morkos ir agurkai).

Naujovių ir alternatyvų – į parduotuves

„Maximos“ komercijos vadovės Vilmos Drulienės teigimu, fizines parduotuves pirkėjams patogiau aplankyti norint rinktis iš platesnio asortimento, rasti alternatyvų pamėgtiems produktams, pasidairyti nuolaidų, taip pat renkantis sezoninius produktus. Mat populiariausių prekių krepšelis „Maximoje“ yra pakankamai dinamiškas – jis kinta tiek pamečiui, tiek priklausomai nuo metų laiko. Pavyzdžiui, daugiausia vaisių ir daržovių „Maximos“ parduotuvėse nuperkama pavasarį, daugiausia pieno produktų, tarp kurių – ledai, žinoma, vasarą, duonos ir kitų kepinių – rudenį.

„Pirkėjai ne taip greitai keičia savo mitybos įpročius, tačiau šiokių tokių sezoninių pokyčių vis tik įžvelgiame. Pastebime, kad užsukti į parduotuves pirkėjams itin svarbu renkantis sezoninius produktus – daržoves, vaisius ir uogas. Norima pasižiūrėti, pačiupinėti, ar jau pakankamai užaugę, sunokę, išsirinkti savomis rankomis. Tokią galimybę pirkėjai dažniausiai turi tik prekybos centruose – juk net turguose retai kada leidžiama rinktis – ir, akivaizdu, ja naudojasi bei vertina“, - sako V. Drulienė.

Pasak jos, pirkėjams svarbu „pačiupinėti“ ir naujienas. Tik įvertinę ir pripažinę jų skonį bei kokybę pirkėjai kažką naujo įtraukia į savo kasdienį mitybos racioną. Parduotuvėse naujienos pastebimos lengviau, galima apžiūrėti jų pakuotes, paskaityti etiketes.

„Barboros“ pirkėjas – planuojantis žmogus, žinantis, ko nori“, - sako Tomas Kibildis, „Barboros“ direktorius. „Pirmiausia dėl to, kad mobilioji programėlė patogi planavimui – baigiasi maisto ar kitas buities produktas, įsidedi jį į virtualų krepšelį ir neužmiršti kito apsipirkimo metu. Antra, dėl to, kad norint pirkti „Barboroje“ reikia susidėti minimalų pirkinių krepšelį pagal jo vertę. Trečia, reikia suplanuoti pirkinių priėmimo laiką. Tačiau iš stabiliai augančio pirkėjų skaičiaus matome, kad tai pirkėjams ne kliūtis, o pagalba. Vis daugiau žmonių įpranta mėgstamų prekių „bazę“ nusipirkti būtent naudojantis „Barboros“ paslauga“, - teigia T. Kibildis.

Tai patvirtina „Barboros“ duomenys: pirkėjų internetu krepšeliai tiek pamečiui, tiek sezoniškai beveik nesikeičia (analizuoti 2015-2018 m. populiariausių prekių penkiasdešimtukai) – pirkėjai beveik reguliariai perka tas pačias ar panašias prekes: daržoves ir vaisius, pieno produktus, duoną, vaisvandenius, kiaušinius, košes ir kita.

Tiesa, šiais metais kelios pasikeitusios prekės byloja apie pirkėjų norą valgyti sveikiau. Šiemet pirmą kartą populiariausių prekių penkiasdešimtuke neliko cukraus ir grūdėtos varškės, o atsirado brokoliai ir ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai. Panašias tendencijas rodo ir „Maximos“ statistika: šiemet pirmą kartą populiariausių prekių penkiasdešimtuke atsidūrė brokoliai ir mangai, o avokadai pirmąkart pateko į perkamiausiųjų šešetuką. Tačiau žemyn populiariausiųjų sąraše krito cukrus ir kai kurie gazuoti vaisvandeniai.

Apsipirkimas internetu – sezoniškesnis

Ir nors daugiausia pirkėjų, perkančių tiek internetu, tiek parduotuvėse – gruodžio mėnesį, vis tik apsipirkimas internetu sezoniškesnis. „Daugiausiai darbo „Barbora“ turi žiemą – palyginti su vasaros laikotarpiu, gruodį internetu perka net penktadaliu, o pavasarį 15 proc. daugiau pirkėjų. „Barboros“ klientų aktyvumas mažiausias ilgųjų savaitgalių, valstybinių švenčių metu, ypač šiltuoju metų laiku. Išvykę į gamtą žmonės maisto produktus paprastai užsako prieš grįždami namo ir pasirenka juos gauti sekmadienio pavakarę ar pirmadienį. O štai žiemą miestiečiams mes leidžiame išvengti blogo oro ir prieššventinių spūsčių gatvėse“, - sako „Barboros“ vadovas T. Kibildis.

Priešingai yra su „Maximos“ parduotuvėmis – ilgaisiais savaitgaliais ir per valstybines šventes jas pirkėjai užplūsta, bet klientų srautai keičiantis sezonams taip drastiškai nesvyruoja. „Po pirkimo bumo gruodį sausis ir vasaris būna ramesni mėnesiai. Pavasarį ir vasarą, lyginant su žiema, pirkėjų srautai išauga maždaug 4 proc., o rudenį pirkėjų skaičius būna labai panašus kaip ir žiemą. Taigi turime gana stabilų pirkėjų srautą ištisus metus“, - sako „Maximos“ komercijos vadovė V. Drulienė.

Paanalizavus paros metą, kuriuo dažniausiai pirkėjai apsiperka parduotuvėse ar internetu, matomas didesnis pirkėjų įpročių skirtumas. Aktyviausiai užsakymai „Barboroje“ pateikiami pirmoje dienos pusėje, nuo 9 iki 12 val. Penktadalis – vėlyvais vakarais, nuo 20 iki 23 val.

„Maximos“ parduotuvėse daugiausiai pirkėjų apsilanko apie 12 ir 17 val. Šiomis valandomis į parduotuves užsuka maždaug penktadalis, po 10 proc. visos dienos pirkėjų, o ir perka tuomet gausiausiai. Tiesa, prekių skaičius vienetais, kad ir labai nežymiai, nuperkamas didesnis 17–18 val.

Apie „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 244 „Maximos“ parduotuvės, kuriose dirba daugiau nei 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

Apie „Barbora“

„Maxima grupei“ priklausanti „Barbora“ yra didžiausia elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė Lietuvoje pristatanti užsakymus klientams trijuose didžiausiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, taip pat Palangoje, Šventojoje, Kretingoje ir Trakuose. Šį pavasarį „Barbora“ taip pat pradėjo teikti maisto ir kasdienių prekių užsakymo internetu bei pristatymo į namus paslaugą ir Latvijos sostinėje Rygoje.

Pasidalink: