Užstato sistema įsibėgėja: šalies „Maximose“ jau grąžinta daugiau kaip 5,2 mln. vienkartinių pakuočių
2016 m. balandžio 06 d.
Grįžti į sąrašą

Pasidalink:

Praėjusį mėnesį į taromatus, esančius prie „Maxima“ prekybos centrų, pirkėjai grąžino daugiau nei 5,2 mln. vienkartinių plastikinių, metalinių ir stiklinių pakuočių. Skaičiuojama, kad per antrąjį užstato sistemos veikimo mėnesį visoje Lietuvoje „Maxima“ pirkėjų aktyvumas išaugo daugiau kaip dvigubai. Didžiausias kiekis vienkartinių pakuočių – daugiau nei 1,3 mln. vienetų – grąžinta Vilniuje.

„Nuolat stebime mūsų pirkėjų aktyvumą dalyvaujant užstato sistemoje ir matome, kad dauguma pirkėjų jau išmoko bei įprato naudotis taromatais. Kovo mėnesį į mūsų parduotuvėse ar greta jų įrengtus taromatus gyventojai grąžino daugiau kaip 5 mln. vienetų įvairios taros – daugiau nei dvigubai tiek, kiek grąžino vasarį – pirmąjį sistemos veikimo mėnesį. Nors daugiausiai pakuočių grąžinta didžiuosiuose šalies miestuose, pastebime, kad didėja gyventojų aktyvumas ir kituose regionuose, ypač – Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Elektrėnuose“, – sako bendrovės „Maxima LT“ generalinis direktorius Žydrūnas Valkeris.

Už kovo mėnesį grąžintas vienkartines pakuotes, „Maxima“ parduotuvėse pirkėjai atsiėmė daugiau kaip 500 tūkst. eurų užstato. Dar 241 tūkst. eurų užstato pirkėjams grąžinta už daugkartinę tarą, kurios „Maxima“ parduotuvėse surinkta daugiau kaip 2,4 mln. vienetų.

„Maxima“ duomenimis, daugiausiai pakuočių grąžino sostinės gyventojai. Kovą Vilniuje tinklo parduotuvėse grąžinta daugiau kaip 1,3 mln. pakuočių. Tarp aktyviausiai taromatais besinaudojančių miestų taip pat ir Kaunas bei Klaipėda. Juose į „Maxima“ parduotuvėse ar šalia jų veikiančius taromatus šių miestų gyventojai grąžino atitinkamai 680 tūkst. ir 379 tūkst. pakuočių.  

Lyginant su vasario mėnesio duomenimis, kovą šalies vartotojų aktyvumas naudojantis taromatais išaugo vidutiniškai pustrečio karto – vasarį grąžinta 2, o kovą jau 5,2 mln. vienetų pakuočių. Sostinės gyventojai praėjusį mėnesį buvo net tris kartus aktyvesni nei vasarį. Kaune ir Klaipėdoje grąžintų stiklo, plastiko ir metalo taros vienetų skaičius per pastarąjį mėnesį taip pat išaugo daugiau nei 2 kartus.

Vis aktyvesni tampa ir šalies regionų gyventojai. Didžiausias aktyvumas kovą fiksuotas Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Elektrėnų rajonuose. Praėjusį mėnesį Šiaulių ir Panevėžio miestuose bei rajonuose surinkta daugiau kaip po 250 tūkst. pakuočių, Alytaus – daugiau nei 160 tūkst., Elektrėnų – 100 tūkst. pakuočių. Pasak Ž. Valkerio, tikimąsi, kad šie skaičiai ateityje augs.
 
Vis sparčiau įsibėgėjant užstato sistemos veikimui, fiksuojami ir sukčiavimo atvejai,  kai bandoma į taromatus priduoti sistemoje nedalyvaujančias ar netinkamas pakuotes, suklastojami užstato atsiėmimo kvitai. Pasak Ž. Valkerio, vis tik tokie atvejai prekybos tinklui yra žinomi, tiriami, o taromatai saugos darbuotojų – stebimi. Nustačius sukčiavimo atvejį, parduotuvės darbuotojai nedelsdami praneša policijai.  

Nuo vasario 1 d. į taromatus perdirbimui pirkėjai gali grąžinti plastikines, metalines ir stiklines pakuotes, kurių talpa ne mažesnė nei 100 ml ir ne didesnė nei 3 l. Grąžinamos pakuotės turi būti nepraradusios pradinės formos, tuščios, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu, o šalia jo – pažymėtos specialiu užstato sistemos ženklu.

Grąžinę užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes į taromatus pirkėjai gauna kvitą, su kuriuo parduotuvės kasose gali atgauti po 10 euro centų užstatą už kiekvieną grąžintą pakuotę arba išleisti juos pirkiniams.

Iki gegužės 1 dienos, pereinamuoju užstato sistemos laikotarpiu, parduotuvėse bus parduodamos ir įprastinės, užstato ženklu nepažymėtos pakuotės. Kadangi nepažymėtų pakuočių taromatai nepriima, jos turėtų būti sutvarkomos iki šiol įprastu būdu – išmetamos į tam skirtus konteinerius, arba priduodamos į taros supirkimo punktus. 

„Maxima“ pirkėjai gali naudotis 200-ais taromatų prie 198 tinklo parduotuvių įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Planuojama, kad pirmaisiais metais „Maxima“ parduotuvėse bus surenkama apie 80 proc. visų nuperkamų vienkartinių pakuočių.   

Šiuo metu Lietuvoje veikia 234 „Maxima“ parduotuvės, kuriose dirba daugiau nei 16 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. pirkėjų.

Pasidalink: