Katės šėrimas ir tinkamas mitybos suderinimas

2021 m. gegužės 31 d.

Jei mylite kates, norėsite, kad jūsų kailiniuotoji bičiulė gyventų ilgai ir laimingai, būtų sveika ir aktyvi. Tam pasirūpinkite, kad katės mityboje būtų tinkamai suderintos penkių svarbiausių grupių medžiagos: baltymai, riebalai ir aliejai, vitaminai, mineralinės medžiagos ir angliavandeniai.

Katės yra mėsėdės ir turi ėsti mėsą, taigi, skirtingai nuo šunų, kačių mityboje negali nebūti mėsos ir jos negali būti vegetarės arba veganės. Katėms baltymai yra pagrindinis energijos šaltinis, joms jų reikia daugiau nei šunims, taigi jų mityboje turi būti daugiau baltymų. Mėsoje yra ne tik baltymų, bet ir trys pagrindinės maisto medžiagos, be kurių katės negali gyventi: taurinas (širdžiai ir regai), arachidono rūgštis (sveikai odai ir kailiui) ir vitaminas A (kailiui ir regai).

Kad katė būtų sveika, turite jai duoti tokį ėdalą, kuriame būtų tinkamai suderintos visos katei svarbiausios maisto medžiagos. Kokybiško visaverčio kačių ėdalo sudėtis turėtų būti rūpestingai suderinta, kad jos gautų reikalingą visų maisto medžiagų derinį ir puikiai jaustųsi, be to, jis turi būti ir labai skanus ėsti.

Nors jums ir atrodo, kad katę palepinsite pridėję į mitybos požiūriu subalansuotą ir visavertį katės ėdalą žmonėms skirto maisto arba papildų, iš tiesų taip galite suardyti kruopščiai sudarytą augintinės ėdalo derinį ir sudirginti jai skranduką!

Skrandukai yra jautrūs ir kačiukams reikia specialaus ėdalo, kuriame būtų daug baltymų ir kitų maisto medžiagų, kad jie užaugtų dideli ir stiprūs. Duodami kačiukui visavertį ėdalą pasirūpinsite, kad jis gautų viską, ko jam reikia, – mūsų parengtame kačiukų šėrimo vadove rasite daugiau naudingos informacijos, kaip pasirūpinti, kad mažas jūsų kačiukas būtų tinkamai šeriamas.

Nuo 12 mėnesių amžiaus sveika suaugusi katė turi gauti tinkamų mitybos medžiagų, todėl turi ėsti subalansuotą visavertį suaugusioms katėms skirtą ėdalą. Sulaukusios vyresnio amžiaus, apie septynerių–dešimties metų, katės turi gauti vyresnėms katėms skirtą ėdalą, pritaikytą pagal kintančius jų poreikius. Peržiūrėkite mūsų puslapį, kuriame aprašome, kaip prižiūrėti vyresnę katę; ten rasite naudingų patarimų, kaip pasirūpinti, kad vyresnė jūsų katė būtų laiminga ir sveika.

Vandens svarba

Vanduo svarbus visiems, kas gyvas, – ne išimtis ir jūsų katė. Nors katės iš pradžių buvo dykumų gyvūnai ir dėl to iš prigimties labai gerai koncentruoja savo šlapimą, jei negers pakankamai vandens, jos gali susirgti šlapimo pūslės ligomis ir cistitu. Pasirūpinkite, kad katė visada – dieną ir naktį – turėtų daug švaraus, šviežio geriamojo vandens iš dubenėlio arba vandens fontanėlio.

Veikiausiai pastebėjote, kad katė labai mėgsta lakti vandenį iš neįprastų šaltinių, pavyzdžiui, lašančio čiaupo arba dušo kabinos pagrindo, tačiau tokios vietos niekada neturėtų tapti pagrindinėmis lakimo vietomis, jos neturi atstoti lengvai prieinamo nuolat šviežio ir švaraus vandens šaltinio. Jei tik yra galimybė, vandens dubenėlis turėtų būti pastatytas šiek tiek toliau nuo ėdalo dubenėlio ir kuo toliau nuo kraiko dėžutės. Jei pastebėjote, kad katė staiga pradėjo lakti iš neįprastų vietų, galbūt ji susirgo ir liga kelia per didelį troškulį, todėl verta pasitarti šiuo klausimu su veterinaru.

Ar katėms reikia pieno?

Priešingai, nei įprasta manyti, atjunkytoms nuo motinos katėms pieno nebereikia. Tiesa ta, kad daugeliui kačių sunku suvirškinti pieną, nes joms trūksta fermentų, reikalingų laktozei (piene esančiam cukrui) suskaidyti! Todėl nuo karvės pieno ir kitų pieno produktų katės dažnai suviduriuoja arba joms sudirgsta pilvukas.

Katėms gaminamas specialus kačių pienas, kad jos galėtų pasigardžiuoti grietininiais skanėstais be laktozės. Kaip ir visuose gardėsiuose, kačių piene yra kalorijų, todėl turėtumėte į tai atsižvelgti duodami įprastą ėdalo porciją, kad neišderintumėte katės mitybos. Taip pat atminkite, kad kačių pienas nėra vandens pakaitalas ir katei vis tiek reikės daug šviežio vandens, kad nepritrūktų skysčių.

Drėgnasis arba šlapiasis ėdalas

Drėgnasis arba šlapiasis ėdalas parduodamas skardinėse, indeliuose su folija arba maišeliuose. Tokį ėdalą visada reikėtų patiekti kambario temperatūros, kad katė galėtų tikrai gardžiuotis ėdalo tekstūra ir kvapais.

Atidarę ir praėmę ėdalo pakuotę uždenkite likusią dalį ir laikykite šaldytuve ne ilgiau kaip 24 valandas. Atminkite, kad, prieš patiekiami kitą kartą, ėdalas turėsite sušildyti iki kambario temperatūros, todėl išimkite iš šaldytuvo dar gerokai iki šėrimo laiko. Nesuėsto šlapiojo ėdalo nereikėtų palikti ilgiau kaip valandą, nes jis bus nebeskanus ir jame atsiras bakterijų, o jos sudirgins pilvuką.

Visaverčiai sausieji ėdalai

Sausasis ėdalas – plačiai naudojama šlapiojo ėdalo alternatyva. Jo gabalėliuose yra tinkama maisto medžiagų proporcija, o jo traškumas padeda išsaugoti katės dantis sveikus. Be to, maisto medžiagos jame labiau koncentruotos nei šlapiajame ėdale, todėl jį reikia patiekti nedidelėmis porcijomis.

Nesvarbu, ar nusprendėte šerti šlapiuoju ar sausuoju ėdalu, perskaitykite etiketę ir patikrinkite, ar tai visavertis ėdalas, o ne papildas – galbūt vietoj subalansuoto ėdalo perkate tik užkandį ar gardėsį! Nors ir atrodo panašiai, sausasis kačių ėdalas ir sausasis šunų ėdalas nėra tas pat. Kačių ir šunų mitybos poreikiai labai skirtingi, todėl šunų ėdalas netinka katėms, o kačių ėdalas netinka šunims.

Informacija iš www.purina.lt

Pagalba