Kava, apie kurią mažai kalbama ir daug išgeriama

2021 m. spalio 01 d.

Kai diskutuojama apie kavą, dažniausiai diskusijos objektu tampa kavos pupelės ir malta kava. Tačiau yra dar viena kavos pasaulio dalyvė, apie kurią kalbama mažai, bet išgeriama tikrai daug. Pasaulyje skaičiuojama, kad daugiau nei 30 proc. kavos pupelių virsta tirpia kava. Tirpi kava Lietuvoje populiarumu nusileidžia tik maltai kavai, rodo prekybos tinklo „Maxima“ duomenys.

„Ne vienerius metus daugiausia parduodame maltos kavos – jos pardavimai daugiau nei 10 kartų viršija kavos pupelių pardavimus. Tiesa, pastaraisiais metais stebime kavos pupelių pardavimų augimą, tačiau jo tempai nėra labai dideli. Panašu, kad mūsų pirkėjai renkasi patogumą – įsigijus maltą kavą, belieka ją užpilti vandeniu, nereikia investuoti į kavos malūnėlį ar skirti laiko kavos pupelėms malti. Kitas patogus sprendimas, kurį vis dažniau renkasi žmonės mūsų parduotuvėse, – kavos kapsulės“, – sako Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Pasak E. Dapkienės, kavos rinka šiuo metu susiduria su iššūkiais, kuriuos kelia klimato kaita, dėl kurios nukenčia kavos derlius, ir išaugę transportavimo kaštai: „Su tiekėjais nuolat ieškome abipusių sprendimų, kad mūsų pirkėjai reikšmingų kainų pokyčių nepajustų.“

Tuo metu tirpios kavos pardavimai nežymiai mažėję pastaraisiais metais, vėl pradėjo augti pernai per pirmą karantiną, o šiemet jau ūgtelėjo 6 proc. ir beveik 1, 5 lenkia kavos pupeles.

„Tirpi kava dažnai naudojama ir maisto gamyboje – marinatams, desertams, ledams, šokoladiniams kepiniams ruošti. Taigi, nestebina, kad pastaruosius kelerius metus, kai žmonės daugiau gamina namuose, auga ir tirpios kavos pardavimai“, – teigia Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Įdomiausi faktai apie tirpią kavą:

  1. Galima rasti intriguojantį faktą, kad tirpią kavą išrado Džordžas Vašingtonas. Deja, JAV prezidentas šio išradimo tikrai nepadarė, o šis žmogus – tik prezidento bendravardis, belgų kilmės verslininkas.
  2. Iš tiesų pačiu pirmuoju tirpios kavos išradėju galima laikyti britą Džoną Dringą, kuris dar 1771 metais gavo savo „kavos mišinio“ patentą. Tačiau apie šį istorinį faktą išliko per mažai informacijos.
  3. Tirpiai kavai išpopuliarėti padėjo arbata. 1773 metais viename iš JAV uostų įvyko taip vadinama „Bostono arbatėlė“, kurios metu prieš teisę be muitų įvežti į Šiaurės Ameriką arbatą protestuodami pirkliai išmetė didžiulį britų arbatžolių krovinį į jūrą. Tuo metu kava kainavo pigiau nei arbata ir pradėjo sparčiai populiarėti.
  4. Kavos populiarumas šovė į neįtikėtinas aukštumas JAV pilietinio karo metu. Skaičiuojama, kad per 20 dienų 100 tūkst. karių suvartodavo 250 tonų kavos ir cukraus. Įsivaizduokite, ką tuo metu reiškė paruošti tiek kavos ir ją transportuoti karo metu.
  5. Yra galvojančių, kad tirpioje kavoje nėra kavos. Tiesa tokia, kad tirpi kava yra gaminama iš kavos pupelių. Žalios pupelės skrudinamos, paskui sumalamos. Po to gali būti naudojami keli būdai tirpiai kavai paruošti. Pavyzdžiui, džiovinimas šaltyje. Malta kava verdama vandenyje, kol gaunamas ekstraktas. Specialiu būdu, pasitelkiant šaltį, formuojami ledo gabalai, kurie vėliau suskaldomi iki kristalų. Tada vakuume kristalai atvėsinami, kol pradeda garuoti ir, vandeniui išgaravus, lieka tirpios kavos granulės.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pagalba