Lietuvos vaikų ir delfinų draugystė: žinduolių terapija stiprina ne tik fizinę bei emocinę sveikatą, bet ir pasitikėjimą savimi

2021 m. rugpjūčio 04 d.

Sustiprėjusi fizinė ir emocinė sveikata, išaugęs pasitikėjimas savimi bei susitelkimas, padidėjusi vidinė ramybė. Tai tik dalis privalumų, kurių vaikams suteikia delfinų terapija. Pastarąją jau ketvirtus metus iš eilės dovanoja lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ kartu su partneriais „Premia KPC“ ir Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumu. Jie kartu vykdo socialinę akciją, kurios finale 20 šeimų, auginančių vaikus su specialiaisiais poreikiais, gali džiaugtis nepamirštama patirtimi, delfinų draugija ir šių žinduolių terapijos nauda. Todėl prisidėti prie tokio kilnaus tikslo partneriai kviečia kiekvieną – tereikia visą vasarą „Maximoje“ pirkti ledus „Klasika“ porcijomis.

Įvyko neįmanoma

„Maximos“ generalinės direktorės Jolantos Bivainytės teigimu, šeimų, auginančių vaikus su specialiaisiais poreikiais, kasdienybę lydi nemenki iššūkiai. Todėl, pasak jos, mažiesiems prireikia daug vidinės stiprybės įveikti šiuos išbandymus.

„Norėdami, kad tai daryti būtų kuo lengviau, jau ketvirtą kartą kviečiame šeimas prisijungti prie šio projekto. Delfinų terapija pripažįstama kaip ypatingai veiksminga, didžiulius pokyčius lemianti pagalbos priemonė, o mes kasmet tuo įsitikiname sulaukdami pačių pozityviausių vaikų ir tėvų atsiliepimų. Dalyvių patirtis, emocijos bei ryškus pagerėjimas rodo, kad ši socialinė akcija turi būti tęstinė. Todėl šiemet ir vėl vienijame jėgas su partneriais, dovanodami galimybę sustiprėti mažiesiems, susiduriantiems su sveikatos sunkumais“, – pažymi J. Bivainytė.

Jos žodžius ir teigiamą delfinų terapijos poveikį tik patvirtina projekte dalyvaujančios šeimos. Viena jų – prie šių užsiėmimų prisijungusio Oskaro mama, kuri dalijasi, kaip greitai ir netikėtai pajuto sūnaus pokyčius. Dalyvių teigimu, pradėjęs bendrauti su delfinais, vaikas tapo ramesnis, labiau linkęs klausytis, nesiginčyti.

„Jis dabar noriai atlieka namų darbų užduotis, pastebėjau ir padidėjusį susikaupimo laiką tikslingoms veikloms. Labai džiaugiamės, kad sūnus nuo šiol gerokai kantriau užsiima tais darbais, kuriems anksčiau trūko susitelkimo, pavyzdžiui, žaidžia konstruktoriumi ar dėlione. Jaučiame ir didesnį pasitikėjimą savimi. Sūnus nebelaukia papildomo paskatinimo kaip anksčiau – viską daro pats. Geriau ir orientuojasi aplinkoje, dėlionės detalės vietą randa savarankiškai. Anksčiau tai atrodė neįmanoma“, – stebisi Oskaro mama.

Įgyja pasitikėjimo savimi

Panašius pokyčius patyrė ir kiti socialinės akcijos dalyviai. Visgi delfinų terapiją išbandžiusio Dominyko mama džiaugiasi ne tik emocinės sveikatos pagerėjimu. „Mūsų sūnus labai sustiprėjo ir fiziškai. Kur kas geriau valdo liemenį, be to, aktyviau užsiima įvairiomis veiklomis, padidėjo įsitraukimas. Jo fizinė ištvermė tapo geresnė, sūnus patyrė ir daugybę teigiamų emocijų, kadangi ypač susidraugavo su specialistais bei savo delfinu, apie kurį nuolatos kalba net po kelių mėnesių. Šie užsiėmimai vyko labai profesionaliai, todėl esame be galo laimingi, kad turėjome progos išbandyti tokią neįkainuojamą patirtį“, – dalijasi Dominyko mama.

Delfinų terapijoje dalyvaujančių vaikų mamos vieningai sutaria – toks mažųjų gydymo metodas yra ypatingai efektyvus. Projekto dalyviai ne tik tampa labiau susitelkę, sustiprėja fiziškai ir patiria pačias geriausiais emocijas. Jie ir labiau pasitiki savimi, tampa mažiau nerimastingi. Apie tai kalba šioje terapijoje dalyvavusio Mato mama.

„Anksčiau nerimas buvo didžiulis ir sunkiai paaiškinamas. Sūnus netgi į mokyklos klasę neidavo. Vėliau vaikas dėl to pats imdavo kaltinti save, nerimas taip tik dar labiau padidėdavo. Tačiau, pradėjus terapiją, iškart pastebėjome pozityvius, efektyvius pokyčius. Sūnaus nuotaika pagerėjo, atsirado didesnis pasitikėjimas savimi, išaugo tolerancija kitiems, noras užsiimti fizinėmis veiklomis. Dabar jis ir su bendraamžiais bendrauja lengviau, pradeda priimti kitus“, – pasakoja mama.

Šiais metais – daugiau terapijų

Tokią bendravimo su delfinais naudą pastebi daugelis. Šių žinduolių terapija Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume pradėta taikyti dar 2001-aisiais. Bendraudami su delfinais, žmonės, turintys fizinę bei protinę negalią, sergantys neurologinėmis ligomis, patyrę emocines traumas, netrunka pajusti terapijos privalumus.

Specialistų patirtis rodo: jau po pirmojo užsiėmimo gerėja vaikų motorika, žvilgsnio sutelkimas, koordinacija, jie ima labiau pasitikėti savimi, mokosi įveikti įvairias baimes. Trejus metus vykdytas tyrimas įrodė ir ypač teigiamą delfinų terapijos įtaką mažųjų su autizmo sutrikimu psichosocialinei reabilitacijai.  Nustatyta, kad daugiau nei 80 proc. dalyvavusių vaikų jautė žymų pagerėjimą.

Nors tokia terapinė programa nepakeičia tradicinės medicinos, ją per ketverius metus išbandžiusios šeimos tik patvirtina, kad delfinai tampa ne tik geriausiais mažųjų draugais, bet ir puikiais gydytojais.

„Per akcijos gyvavimo laikotarpį gavome daugybę terapijomis pasinaudojusių šeimų padėkų, išgirdome jų sėkmės istorijas. Matydami, kokia svarbi yra pagalba šeimoms, turinčioms specialiųjų poreikių vaikų, nusprendėme padidinti terapijų skaičių ir šiais metais jas padovanosime net 20 šeimų“, – teigia AB „Premia KPC“ generalinis direktorius Alvydas Malakauskas.

Todėl projekto partneriai kviečia visus suteikti progą vaikams išbandyti šią nepamirštamą patirtį. Akcijos „Tau – ledai, o jiems delfinų pagalba“ taisyklės labai paprastos – tereikia birželio 1 – rugpjūčio 31 d. „Maxima“ parduotuvėse įsigyti „Klasika“ ledų porcijomis ir rugsėjo mėnesį net 20-iai šeimų bus padovanota delfinų terapija. Viso jų projekte jau dalyvavo 45-ios.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pagalba