10 geriausių vietų Lietuvoje, kur galima miegoti palapinėje gamtos apsupty: susivilios net didžiausi skeptikai

2021 m. birželio 22 d.

Autorė: Agnė Keizikienė
Šaltinis: delfi.lt
 

Iškyla. Šaltinis: DELFI

Norint išvengti būrio žmonių, žygis į mišką su palapine – idealiausias poilsio variantas. Bet kad jis būtų sklandus ir džiuginantis, tam reikia tinkamai pasiruošti. Vilniaus skautų centro vadovė Emilija Biterytė papasakojo, ką būtina apgalvoti, prieš einant į žygį, kokius daiktus pasiimti, o kokių – neprireiks.

Kaip išsirinkti vietą?

Pasak Emilijos, pirmas dalykas, ką reikėtų apmąstyti, yra ne vieta, o pajėgumai ir fizinis pasiruošimas. „Jei nesate pratę vaikščioti pėsčiomis, turėkite tai omeny. Taip pat pagalvokite, kokia vietove žygiuosite, nes nueiti 10 km lyguma ir tiek pat – kalvomis, yra du skirtingi dalykai. Įvertinti vietovės reljefą padės įvairios programėlės“, – patarė skautė.

Jei ruošiatės į žygį su nakvyne ir planuojate kurti laužą, pasidomėkite vietomis, kur tą daryti galima. „Laužus Lietuvoje galima kurti tik tam skirtose vietose, kurios yra specialiai įrengtos. Jų vietas galima rasti įvairiuose kelionėms po Lietuvą skirtuose tinklalapiuose. Kurti laužą bet kur negalima, tai yra pavojinga. Be to, prieš eidami į žygį pasidomėkite, ar nėra paskelbtas gaisro pavojus. Labai sausomis vasaros dienomis dėl gaisro rizikos uždraudžiama kurti laužus net ir įrengtose laužavietėse. Jei viskas gerai, laužą kurti galite, tik svarbu paskui jį teisingai užgesinti – vandeniu arba smėliu“, – sakė  pašnekovė.

Ji ragina neapsikrauti ir neimti papildomų pramogoms skirtų daiktų. Verčiau pramogauti su tuo, ką siūlo gamta. „Jei norite patirti didesnį nuotykį, rekomenduočiau neiti įprastiniais pažintiniais takais, kurie jau yra aiškūs, bet keliauti per miškelius, pasirinkti įvairesnį kraštovaizdį, nes vien jau tai leis atsipalaiduoti. Dėl pramogų pačioje gamtoje, kad nereikėtų neštis papildomų priemonių, rekomenduoju prisijaukinti gamtą ir pajusti ryšį su ja“, – šypsojosi Emilija.

Mergaitė iškylauja. Šaltinis: Shutterstock

Kaip rengtis?

Kitas svarbus dalykas – tinkama apranga. „Geriausia rengtis svogūno principu. Marškinėliai ir labai šiltas megztinis nebūtų protingas pasirinkimas, nes su megztiniu gali būti per karšta, o vien su marškinėliais – per šalta. Taip pat nerekomenduoju rinktis sintetinių drabužių. Jie gali būti ne tik nepatogūs, bet ir pavojingi, kai šalia kūrenamas laužas. Tokie drabužiai gali išsilydyti ir tapti nelaimės priežastimi. Rūbai turi būti kvėpuojantys, yra specialių, žygiams pritaikytų drabužių. Jokiu būdu nesirinkite medvilninių, jie sugeria drėgmę, bet jos neišgarina“, – patarimų negailėjo pašnekovė.

Anot jos, kadangi Lietuvoje orai sunkiai nuspėjami, geriausia turėti skirtingam orui pritaikytus drabužius, bet jei einama per miškus, nesirinkti šortų ar marškinėlių trumpomis rankovėmis. „Su tokiais drabužiais ne tik yra lengviau susibraižyti, bet ir rizikuojama, kad į atvirą odos plotą įsisiurbs erkė. Todėl rekomenduoju rinktis marškinėlius ilgomis rankovėmis ir kelnes. Geriausia, jei rūbai bus šviesūs, taip matysite, ar ant jų nėra erkių“, – sakė Emilija. 

Ji išvardijo pagrindinius daiktus, kurie žygyje yra būtini, ir patarė, kaip juos išsirinkti.

Palapinė

Kadangi žygis greičiausiai pėsčiomis ir visą inventorių teks neštis ant kupros, imkite tik būtiniausius daiktus ir tokius, kurie sveria kuo mažiau. Jei einate dviese, turėkite omeny, kad sunkios keturvietės palapinės jums tikrai nereikės. Pasirinkite mažesnę ir lengvesnę.

Miegmaišis

Jei galimybės leidžia, rinkitės pūkinį miegmaišį, kuris yra ir šiltas, ir labai lengvas. Bet jei yra šilta vasaros naktis, tinka patys paprasčiausi miegmaišiai iš prekybos centro. Jei einate į žygį kartą per metus, vargu, ar verta leisti labai daug pinigų miegmaišiui.

Turistinis kilimėlis

Jis yra būtinas, nes apsaugo nuo įvairių peršalimų ir perpūtimų. Jį reikėtų rinktis gerą, kokybišką, storesnį. Geriau investuoti į jį, o ne į – miegmaišį.

Miego drabužiai

Jokiu būdu negalima miegoti su tais pačiais drabužiais, kuriuos dėvėjote visą dieną. Reikėtų turėti atskirus miegos rūbus, kurie būtų kvėpuojantys. Jei yra šaltesnė naktis, pasiimkite specialius termo ar merino vilnos rūbus. Įsidėkite šiltas kojines miegui.

Maistas

Žygio metu reikėtų valgyti lengvą maistą, kuris yra gerai virškinamas. Tai gali būti įvairiausi riešutai, batonėliai, užkandžiai. Labai svarbu prieš patį žygį gerai pavalgyti, pailsėti, išsimiegoti, kad energijos užtektų visai dienai. Jei gamtoje ruošiatės gaminti, įsidėkite puodą. Jų būna įvairių dydžių. Galima nusipirkti tokį, kur tilps maisto kiekis visai grupei ar šeimai, bet yra ir visai mažų, kuriuos galima dėti į laužą, o paskui iš jų ir valgyti. Nepamirškite geriamojo vandens.

Indai

Neimkite vienkartinių plastikinių indų. Visų pirma, tai yra neekologiška, visų antra – visas šiukšles vis tiek reikės su savimi išsinešti. Todėl geriausias pasirinkimas – daugkartiniai plastikiniai indai. Metalinių nerekomenduoju, nes jie greitai įkaista. Jei įsipilsite arbatos, metalinio puodelio rankenėlė įkais ir negalėsite jo paimti. Be to, jie daugiau sveria. Kitas variantas – silikoniniai indai. Juos verta įsigyti, nes užima mažiau vietos.

Kirvukas

Mažas kirvukas pravers kuriant laužą, norint pasikapoti malkų. Kirskite tik sausuolius, tik nukritusių medžių šakas. Laužą užkurti nėra sudėtinga, net jei nesate patyręs laužakurys, galima pasiimti sauso kuro pakuočių, ar popieriaus. Įžiebti laužą padės ir tai, kas yra gamtoje: eglišakiai, beržo tošiai.

Medicininiai ir higienos reikmenys

Būtinai reikia turėti pleistro, binto ir kitų asmeninių medikamentų pagal poreikį. Pasiimkite vaistų nuo galvos skausmo, virškinimui. Taip pat būtina turėti dezinfekcinių priemonių, jei susižeistumėte. Be abejo, įsidėkite visus būtinus higienos reikmenis.

Apsauga nuo vabzdžių

Turėkite purškalus ar apyrankes. Jų tikrai labai reikia. Būtent dabar yra didžiausias erkių aktyvumas, todėl geriau nerizikuoti.

Avalynė

Geriausias pasirinkimas – žygbačiai, bet jei jų neturite, rinkitės gerus sportbačius, kurie jau panešioti, patikimi, netrina ir yra šiek tiek laisvesni, kad nespaustų. Nesirinkite per didelių batų, nes koja slidinės ir gali padidėti traumų tikimybė. Galite įsidėti sandalus, su kuriais vaikščiosite vietoje. Jokiu būdu nerekomenduojama eiti į žygį su basutėmis.

Apsauga nuo saulės ir lietaus

Jei karšta vasaros diena, nepamirškite galvos apdangalo. Jei nusimato lietingas oras, pasiimkite lietpaltį. Yra tokių, kurie uždengia ir kojas, ir net kuprinę. Priešingu atveju pasiimkite specialų uždangalą kuprinei. Jei jo neturite, sudėkite daiktus, kurie yra kuprinėje, į celofaninius maišelius, kad net jei kuprinė sušlaptų, daiktai joje išliktų sausi. Bet kuriuo atveju, dokumentus, telefonus reikėtų laikyti neperšlampamoje pakuotėje.

Žemėlapis

Dažnai žmonės eina į žygius su telefonais ir GPS, bet telefonas gali išsikrauti, gali nebūti ryšio, kas mūsų miškuose yra dažnas dalykas. Todėl geriau turėti atsispausdinus vietovės žemėlapį ir turėti jį neperšlampamą – arba įlaminuotą, arba įdėtą į įmautę

 

10 geriausių stovyklaviečių

Mindūnų kempingas


Mindūnų apžvalgos bokštas. Šaltinis: DELFI / Šarūnas Mažeika

Tai stovyklavietė vaizdingoje pušyno teritorijoje, esančioje 10 km nuo Molėtų, Labanoro regioniniame parke. Kempinge yra smėlėto Baltųjų Lakajų ežero kranto paplūdimys su liepteliais maudynėms, o pačiu ežeru driekiasi vaizdingi vandens turizmo maršrutai.

Drevernos kempingas


Vaizdas iš Drevenos apžvalgos bokšto. Šaltinis: DELFI / Gintarė Bakūnaitė

Keturių žvaigždučių Drevernos kempingas pastatytas šalia Drevernos jachtų uosto ir savo veiklą pradėjo 2017 m. Kempingas įkurtas ant Kuršių marių ir Drevernos upės kranto su vaizdu į Mirusias kopas ir Kuršių nerijos nacionalinį parką.

Sunny Nights Camping & Hostel

Saulėtųjų naktų kempingas įsikūręs šalia Šiauliai-Ryga kelio. Čia rasite įvairių lankytinų objektų, į kuriuose galima nueiti pėsčiomis, nukeliauti dviračiu ar kita transporto priemone. Labiausiai turistų lankomas Kryžių kalnas, Mūšos Tyrelio pelkė, Joniškio miesto sinagogos ir kiti.

Obuolių salos kempingas

Tai ne tik moderniai įrengtas kempingas, bet ir poilsiavietė esanti Grabuosto ežero saloje.

Čia rasite ramų poilsį išskirtinės gamtos apsuptyje ir galėsite turiningai praleisite laisvalaikį. Kempinge yra įrengtos aikštelės su visais prisijungimais kemperiams, o dalis salos skirta palapinių įsirengimui.

Pušelė

Tai poilsiavietė, įsikūrusi ant labai švaraus ir gilaus Vištyčio ežero kranto, kurio plotas beveik 2 tūkst. ha. Čia rasite ramų poilsį ir galėsite turiningai praleisti savo laisvalaikį. Galima išsinuomoti vandens dviračius, irklines valtis, baidares, kanojas, krepšinio ir tinklinio aikštynus, biliardą, stalo tenisą, oro ritulių stalus ar mobilią sauną.

Nidos kempingas


Šaltinis: DELFI / Šarūnas Mažeika

Administraciniame Neringos miesto centre Nidoje, tarp Parnidžio kopos ir Baltijos jūros, šalia senosios sklandytojų mokyklos ir akmens amžiaus Penkių kalvelių gyvenvietės, įsikūręs Nidos kempingas. Tai ideali vieta paviešėti, kurioje garantuotas šiltas priėmimas.

Olando kepurė


Olando kepurė. Šaltinis: Shutterstock

Tai moderniai įrengta poilsiavietė, kur rasite puikias sąlygas poilsiui, sportui bei pramogoms. Kempinge yra kemperių stovėjimo aikštelės su visa pritaikyta infrastruktūra, veikia nemokamas internetas. Nuo kempingo iki jūros tik 500 m. Kiekvieną jūsų rytą pasitiks jūros ošimas ir ramybė.

Glamping Club Bučeliškės

Jei nenorite nešti palapinės, bet svajojate apie poilsį miškuose, rinkitės „glamping'ą“: jaukiai ir romantiškai įrengtas palapines Bučeliškėse įsikūrusiame kempinge. Stovyklavietėje daug vietos – ežeras, laužavietė, lauko žaidimai. Už papildomą mokestį galima užsisakyti pirtį ar kubilą, bitininkystės ar net dailės pamoką.

Luxury Camping POD

Dar vienas „glamping'o“ pasirinkimas – Zarasuose įsikūrusi apgyvendinimo įstaiga „Luxury Camping POD“, iš kurios atsiveria ežero vaizdai. Patalpose veikia nemokamas belaidis internetas. Svečiams kasdien patiekiami iš valgiaraščio pasirenkami pusryčiai.

Bohostay stovyklavietė Glamping

Jei nenorite nutolti nuo sostinės ir ieškote įdomesnės nakvynės gamtoje, rinkitės Vilniaus apskrityje įsikūrusią apgyvendinimo įstaigą „Bohostay stovyklavietė Glamping“. Stovyklavietėje galėsite leisti laiką sode, o apylinkėse – vykti į žygius pėsčiomis.

 
Autorė: Agnė Keizikienė
Šaltinis: delfi.lt
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/multimedija/pasiimkite-is-vasaros-viska/ 

 

 

 
 

Pagalba