Pasiekimai mokykloje pastūmėjo svajonės link: lietuvė kuria skraidančią greitąją pagalbą

2019 m. liepos 09 d.

Inovacijos – pagrindinis ekonomikos ir pažangos variklis. Dėl to Lietuvai neabejotinai reikia kuo daugiau tokių drąsių ir talentingų inovacijų kūrėjų, kaip dvidešimtmetė palangiškė Gabrielė Kalantaitė. Mančesterio universitete medžiagų mokslą ir inžineriją studijuojanti mergina jau dabar gali pasigirti savo pasiekimais: dar mokykloje kartu su komanda sukurta Lietuvos konstitucijai mokytis skirta programėle, atliktais tiriamaisiais mokslo darbais, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ suteiktu „Lietuvos Maximalistės“ titulu. Pastarasis padėjo Gabrielei pradėti svajonių studijas Didžiojoje Britanijoje, kur mergina šiandien kuria greitosios pagalbos lėktuvo prototipą.

„Gabrielės pavyzdys puikiai iliustruoja jau septynioliktus metus įgyvendinamos „Lietuvos Maximalistų“ programos tikslus – paskatinti ir padėti gabiausiems šalies moksleiviams ugdyti savo talentus, imtis naujų iniciatyvų. Tokių būsimų mokslininkų, inovacijų kūrėjų ir novatorių šalies mokyklose yra tikrai ne vienas, todėl gabių moksleivių stipendijoms šiemet skirsime dar didesnį fondą, kuris sieks 70 tūkst. eurų“, – sako „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

Praėjusiais metais konkurso „Lietuvos Maximalistai“ nugalėtojos vardą inovacijų srityje Gabrielei užtarnavo jos vadovaujamos moksleivių komandos sukurta programėlė išmaniesiems įrenginiams, padedanti mokytis Lietuvos konstitucijos. Tam, kad įgyvendintų šį projektą, mergina išmoko naują programavimo kalbą. Konkurse neliko nepastebėti ir kiti pasiekimai, tokie, kaip mokslinės tiriamosios veiklos konferencijoje pristatytas fizikos tiriamasis darbas apie anglies dioksido panaudojimą langų tarpams užpildyti. Dėl to Gabrielę pažįstančiųjų visai nestebina ir Mančesterio universitete merginos įgyvendinami ambicingi projektai.

„Lietuvos Maximalistės“ apdovanojimas ir stipendija buvo išties reikšmingi. Toks įvertinimas paskatino nesustoti ir finansiškai prisidėjo prie to, kad  galėčiau studijuoti ką noriu žinomame universitete. Už stipendijos pinigus taip pat įsigijau naują kompiuterį, kuris yra nepakeičiamas mano akademinėje veikloje“, – pasakoja Gabrielė.

Iš Palangos kilusi mergina sako, kad medžiagų mokslo ir inžinerijos studijos jai labai patinka. Čia ji gali dirbti prie įdomių ir prasmingų projektų. Pagrindinis iš jų – greitosios pagalbos lėktuvo modelio kūrimas. Su šiuo projektu Gabrielė ateinančiais metais dalyvaus konkurse Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tai gali tapti pirmuoju žingsniu idėjos realizavimo link.

„Kas žino, jei pasiseks, galbūt ateityje pagalbą ligoniams ar susižeidusiems, naudojant tokias oro greitąsias pagalbas, bus galima suteikti efektyviau. O kol kas pats darbas prie potencialiai praktiškai pritaikomo inovatyvaus sprendimo teikia didžiulį pasitenkinimą“, – sako Gabrielė.

Veikli mergina džiaugiasi atradusi sritį, kurioje gali save realizuoti: „Prie to neabejotinai prisidėjo ir „Lietuvos Maximalistų“ programa, kuri tapo papildoma paskata rinktis būtent tokį kelią. Dėl to visiems moksleiviams, kurie tikrai domisi tam tikra sritimi, jaučia, kad gali joje šio to pasiekti, patarčiau nebijoti ir dalyvauti.“

Šiemet „Lietuvos Maximalistai“ bus renkami mokslo, meno, muzikos, sporto, inovacijų, ekologijos visuomeniškumo ir pažangumo srityse. Pateikti paraiškas dalyvauti programoje galima „Maximos“ internetinėje svetainėje iki liepos 20 d. Programoje kviečiami dalyvauti 1-12 klasių moksleiviai. Kompetetingos komisijos išrinkti „Lietuvos Maximalistai“ visus mokslo metus kas mėnesį gaus 150 arba 75 eurų dydžio stipendijas. „Maximalistais“ anksčiau yra tapę tokie žinomi Lietuvą garsinantys menininkai bei sportininkai kaip Giedrius Titenis, Martynas Levickis ir Evelina Sašenko.

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

Pagalba