Specialistai pataria, ką naudoti nudegus saulėje: namie randamos priemonės, kurios gali padėti

2021 m. liepos 09 d.

Autorė: Agnė Keizikienė
Šaltinis: delfi.lt
 

Klaipėdos paplūdimys. Šaltinis: DELFI

Visi žino nenuginčijamus saulės teikiamus malonumus: ji teigiamai veikia mūsų nuotaiką, grūdina organizmą, yra vitamino D šaltinis, mažina įvairių ligų riziką, bet būtina nepamiršti ir to, kad ja reikia mėgautis saikingai bei atsakingai. Medicinos centro „Northway” gydytoja dermatovenerologė Ramunė Jurčiukonytė pasidalijo patarimais, ką daryti, jei nepavyko išvengti nudegimo
 
Kas byloja, kad oda nudegė per daug
 
Būnant tiesioginiuose saulės spinduliuose gydytoja rekomenduoja dėvėti standžiai austo natūralaus šviesaus audinio drabužius ilgomis rankovėmis, dengiančius kuo daugiau odos ploto. Taip pat reikėtų nepamiršti galvos apdangalo bei akinių nuo saulės su apsauga nuo UV spindulių. Tiesioginiai saulės spinduliai ypač pavojingi vaikams iki 3 metų amžiaus. Būnant saulėje juos būtina aprengti drabužiais, dengiančiais kuo didesnį odos plotą, bei naudoti vaikams skirtus apsauginius kremus.
 
„Kai odą pasiekia saulės UV spinduliai, ji iškart reaguoja. Paraudusi oda įspėja apie gautą per didelę žalingų UV spindulių dozę. Vakare po saulės vonių jaučiamas odos perštėjimas – ūmaus odos nudegimo saulėje signalas. Jeigu nudegimas stiprus, gali iššokti pūslės. Stipraus nudegimo rizika padidėja ilgai gulinėjant paplūdimyje ta pačia poza ar užmigus, todėl reikėtų rinktis aktyvesnę veiklą, judėti. Labai svarbu nepamiršti, kad saulė odą veikia ir debesuotą dieną, todėl net ir tokiu oru būtina ją saugoti apsaugos priemonėmis“, – primena gydytoja.
 
Ką daryti, jei nepavyko išvengti nudegimo
 
Gydytoja pataria nudegusias kūno vietas vėsinti šaltais kompresais ir naudoti specialias priemones. Nerekomenduojama naudoti antiseptinių purškiklių ar kremų, nes jų sudėtyje esančios medžiagos gali sukelti odos dermatitą ar dar labiau sudirginti odą. Jautriai, sudirgusiai ir pažeistai odai labiausiai tinka priemonės su alijošiumi, pantenoliu, nuraminančiu ir atkuriančiu pažeistą odos paviršių. Taip pat patariama drėkinti odą tiek iš išorės – specialiais drėkinamaisiais kremais, tiek iš vidaus – geriant kuo daugiau vandens.
 
„Jei jaučiatės itin prastai, verta pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Jie rekomenduos labiausiai tinkamas priemones odai, esant poreikiui, ir nuskausminamuosius vaistus, padėsiančius lengviau ištverti nemalonius nudegimo simptomus. Esant sunkiems nudegimams nuo saulės, kuomet nudegimų vietose formuojasi didelės pūslės, stebimi infekcijos požymiai, atsiranda karščiavimas, šaltkrėtis, dezorientacija, mieguistumas, ar siekiant suvaldyti didelį skausmą, gali būti reikalinga medikų priežiūra ar net hospitalizacija“, – sakė medikė.
 
Kokios namie randamos priemonės gali padėti?
 
Jei oda nudegusi nedaug, įvairiuose šaltiniuose kosmetologai ir dermatologai pataria, kad paraudimą gali padėti nuimti ir namie randamos natūralios priemonės. Štai kelios jų:

1. Alijošius


Alijošius. Šaltinis: Shutterstock
 
Bene vienas iš labiausiai paplitusių būdų, kaip gydyti saulės nudegimą, yra alavijo gelis. Jis gali ne tik atvėsinti odą, bet ir turi priešuždegiminių savybių. Geriausia naudoti tikrą augalo gelį ir tepkite jį tuomet, kai reikia.
 
2. Kepimo soda
 
Kitas svarbus dalykas, į kurį reikia atsižvelgti gydant saulės nudegimą namuose, yra natūralus odos pH lygis. Šaltas kompresas iš sodos ir vandens padės subalansuoti sudirgusios odos pH. Rekomenduojama užtepti ir 15 minučių palaikyti ant odos.
 
3. Žalioji arbata
 
Be sodos kompresų, galima išbandyti žaliosios arbatos kompresus, nes juose yra polifenolių, kurie turi priešuždegiminių savybių. Norėdami tai padaryti, tiesiog įdėkite žalios arbatos lapus ir pamirkykite švarią šluostę. Prieš tepdami ant saulės nudegusios odos, palikite kompresą atvėsti šaldytuve.
 
4. Graikiškas jogurtas


Graikiškas jogurtas. Šaltinis: Shutterstock
 
Pieno rūgšties dėka graikiškas jogurtas turi priešuždegiminį poveikį ir gali būti naudojamas, kad nuramintų ir sudrėkintų saulės nudegusią odą. Jis yra tirštesnis ir turi didesnę probiotikų koncentraciją nei įprastas natūralus jogurtas. Norint nuraminti saulės nudegimą namuose su graikišku jogurtu, galima veidą ir kūną kaip kaukę patepti graikišku jogurtu ir po 15 minučių nuplauti.
 
 
Autorė: Agnė Keizikienė
Šaltinis: delfi.lt
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/multimedija/pasiimkite-is-vasaros-viska/ 
– 
 
 
 

Pagalba