Kaip stilingai ir neišlaidaujant papuošti namus šventėms? Dizainerė pataria – saikas ir sumanus planavimas – jūsų sąjungininkas
2023 m. gruodžio 12 d.
Vienas maloniausių švenčių laukimo momentų – tai namų ir eglutės puošimas. Didžiausio šalies prekybos tinklo „Maxima“ iniciatyva atliktas gyventojų nuomonės tyrimas rodo, kad namams ypatingą ir jaukią atmosferą kuria net 93 proc. gyventojų, o dauguma tam ketina skirti nuo 10 iki 50 eurų. Interjero dizainerė Sandra Očikaitė-Umbrasienė sako, kad susikurti šventišką ir naujausias tendencijas atitinkančią atmosferą namuose išties įmanoma neišleidžiant daug pinigų. Svarbu nepamiršti to, ką duoda gamta, laikytis keleto svarbiausių dekoravimo taisyklių ir sumaniai susiplanuoti išlaidas šventinėms puošmenoms.
Dar rudenį didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ užsakymu atlikto gyventojų nuomonės tyrimo duomenimis, kalėdinėms dekoracijoms daugiausiai žmonių (54 proc.) ketina skirti 10-50 Eur, o 25 proc. respondentų – 50-100 Eur.
„Jaučiame, kad klientai kasmet nori taupyti ir laiką, ne tik pinigus, tad arti pustrečio šimto tinklo parduotuvių siūlome viską, ko tik gali reikėti didžiosioms metų šventėms. Net ir mažiausiose vieno X parduotuvėse stengiamės užtikrinti pasirinkimo gausą. Be to, pasipuošti namus šventėms neišlaidaujant išties lengva, mat visą pasiruošimo šventėms laikotarpį užtikriname pirkėjams galimybę namų ir eglučių dekoru pasirūpinti net perpus pigiau“, – sako „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Pasak jos, išskirtinė šių metų tendencija – eglutę puošti ne tik tradiciniais burbulais, o ir sezono naujienomis – perkamos įvairiausios formos pavieniai žaisliukai ir figūrėlės, atkartojančios miško motyvus, saldumynus ar vaisius.
Interjero dizainerė, „Očikaitė Home Decor“ įkūrėja Sandra Očikaitė-Umbrasienė sako, pasipuošti namus ne tik skoningai, bet ir nebrangiai – daugelio žmonių prioritetas. Todėl norint sutaupyti siūloma rinktis labiau pritaikomus ir universalius dekoro elementus.
„Žalia ir balta spalva yra universalios, kadangi jos pritaikomos tiek siekiant sukurti tradicinį, tiek ir žemišką Kalėdų eglutės įvaizdį. Tad įsigijus šių spalvų dekoro, jis gali būti universalus ir pritaikomas skirtingiems stiliams. Kad šeimos biudžetas nenukentėtų, taip pat galima pakoreguoti jau turimus žaisliukus, pridedant skirtingos spalvos kaspinėlius ar pakabinant natūralius elementus – kankorėžius“, – pataria pašnekovė.
Svarbu laikytis taisyklių ir jausti saiką
Tiek turimomis dekoracijomis, tiek nusprendus įsigyti naujų, galima sukurti įspūdingą ir harmoningą šventinį vaizdą namuose ir ant šventinio stalo. Svarbu neperspausti ir laikytis tam tikrų taisyklių. Pirmiausiai, pasak interjero dizainerės, reikėtų vengti gausaus dekoro naudojimo.
„Tai gali sukelti vizualinį triukšmą ir nors atrodys papuošta, tačiau bus nepasiektas harmonijos pojūtis. Kad taip nenutiktų – visko turėtų būti labai saikingai. Nederančios tarpusavyje spalvos ir per didelė jų gausa – taip pat dažna klaida. Čia yra svarbus spalvų balansas – reikia nusistatyti, kokios stilistinės krypties siekiame, ir pagal tai derinti spalvas. Gražiausiai žiūrisi 3 spalvų tarpusavio derinimas pagal pasirinktą stilistikos kryptį“, - sako interjero dizainerė.
Apklausa parodė, kad šiemet daugiau kaip pusė (51 proc.) gyventojų namų puošimui rinksis šviečiančias dekoracijas – lempučių girliandas. „Svarbu suderinti, kad visur būtų to paties šiltumo lemputės, pavyzdžiui, šiltai geltonos spalvos lemputės namams suteikia daugiau jaukumo“, – atskleidžia S. Očikaitė-Umbrasienė.
Auksinė taisyklė dekoruojant stalą
47 proc. tyrime dalyvavusių lietuvių šiemet sės prie šventiškai papuošto stalo. Dizainerė pataria jo pernelyg neapkrauti, nenaudoti per aukštų dekoravimo priemonių, derinti indus ir staltieses bei vengti daug raštų.
„Per daug dekoracijų ant stalo gali sukelti ne tik vizualinį chaosą, bet ir praktinių sunkumų – trūksta vietos patiekalams ar įrankiams. O per aukšti dekorai, pavyzdžiui, žvakidės ar gėlių kompozicijos, gali trukdyti svečiams matyti vienas kitą ar bendrauti. Taip pat reikėtų vengti daug raštų ir tekstūrų, kurios gali sukelti vizualinį triukšmą. Verčiau kaip akcentą pasirinkti vieną elementą, pavyzdžiui, raštuotas servetėles, o kituose elementuose vengti raštų. Svarbu nuosaikumas“, – tikina dizainerė.
Pasak jos, dekoruojant stalą galioja taisyklė „60/30/10“. „Kaip pavyzdį paimkite neutralių ir žemiškų spalvų koloritą. 60 proc. naudojama pagrindinė spalva, tarkime, balta. Kadangi tai yra didžiausia spalvos procentinė dalis, balta gali būti staltiesė, servetėlės ir žvakės. Tuomet 30 proc. naudojama kita spalva, kuri turi atsikartoti didesniuose dekoravimo objekto plotuose. Tad ši spalva gali būti pilka – indai, taurės, stalo takelis. Mažiausia dalis – akcentas stalui, tad 10 proc. akcento šiame kolorite galėtų tapti ruda spalva – žvakidės, kankorėžiai, servetėlių žiedai ar aksesuarai lėkštėse“, – idėja dalinasi S. Očikaitė-Umbrasienė.
Kaip reikėtų derinti šventines spalvas?
S. Očikaitė-Umbrasienė sako, kad pagrindinė taisyklė derinant kalėdines spalvas – išsirinkti, kuris šventinis koloritas jums labiausiai patinka – tradicinis, neutralių ir žemiškų spalvų ar modernios klasikos.
„Tradicinis koloritas apima šias spalvas: raudona, žalia, balta, auksinė. Žemiškas (neutralus) koloritas – balta, šampano, ruda, rusva, pilka. Moderni klasika – tai juoda, balta, ruda ir šių spalvų prigesinti atspalviai. Tačiau šiai temai svarbus ir medžiagiškumas – popierius, stiklas. Visgi, kad ir kurią stilistinę kryptį pasirinktumėte, geriausiai yra išsirinkti 3 pagrindines spalvas ir jas derinti tarpusavyje“, – pataria dizainerė.
Nors Kalėdos yra tradicinė šventė, tačiau dekoravimo tendencijos, kaip teigia pašnekovė, bėgant metams keičiasi.
„Viena ryškiausių ir pastebimiausių tendencijų kalėdinio dekoro srityje yra vintažiniai elementai – taip vadinamų senovinių ar paveldėtų daiktų įtraukimas. Ši tendencija šventiniam dekorui prideda asmeninio, nostalgijos prieskonio, nukelia į vaikystę, kuomet Kalėdų eglutės žaisliukai buvo stikliniai, skirtingi ir unikalūs“, – pasakoja S. Očikaitė-Umbrasienė.
Šiais metais „Maxima“ turi paruošusi dvi kalėdinio dekoro temas: „Miško pasaka“ ir „Saldžios Kalėdos“. „Gyventojai pastebėjo ir suskubo pirkti „Miško pasakos“ eglučių papuošalus – juos itin sudomino miško gėrybių ir gyvūnų formos žaisliukai. Matyt, šios žaislinės figūrėlės sukėlė sentimentus ir pirkėjus sugrąžino į laikus, kai panašūs žaislai puošė tėvų ar senelių namuose stovinčias egles“, - pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Naudokite gamtos elementus
Natūralių elementų, pavyzdžiui, kankorėžių, šakų ir šviežių žalumynų naudojimas ir toliau išlieka stipria tendencija. „Šis dekoravimo metodas į namus atneša šiek tiek lauko atmosferos ir sukuria jaukią, gamtai artimesnę aplinką. Tai gali būti eglių šakelės vazoje, žvakių kompozicija su natūraliais elementais, tokiais kaip kankorėžiai, Kalėdų vainikas, žvakių žibintai“, – vardija interjero dizainerė.
Asmeninis prisilietimas – dar viena tendencija, kuri, kaip teigia pašnekovė, aktyvi jau keletą metų. „Tai metodas, kuriuo Kalėdų dekoracijoms suteikiama asmeniškumo, juos gaminantis patiems ar patobulinus jau įsigytus arba turimus papuošimus. Tarkime, vietoj įprastos kalėdinio žaisliuko virvelės galima naudoti atlasines juosteles ar kaspinėlius“, – pavyzdį pateikia S. Očikaitė-Umbrasienė.
Apie prekybos tinklą „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia arti pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 11 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. Klientų.