Ekspertai pataria: jei norite sutaupyti per Kalėdas, vien pirkinių sąrašo neužteks

2021 m. lapkričio 26 d.

Ar jau žinote, kiek pinigų išleisite Kalėdų šventėms? Jeigu dar ne, tai pradėkite planuoti. Pasak asmeninių finansų ekspertų, dabar yra pats geriausias metas susidaryti šventinį biudžetą – tai padės ir sutaupyti, ir gyventi tvariau. Tuo pačiu išvengsite pirkinių karštinės ir įtampos.

Metų pabaiga prekybininkams yra itin įtemptas metas. Ne veltui juokaujama, kad vienoms Kalėdoms pasibaigus iš karto imama ruoštis kitoms.

„Gyventojai turėtų iš anksto pasirengti šventėms. Visų pirma, psichologiškai, nes metų pabaigoje raginimai, akcijos ir reklamos pirkti pasiekia piką ir gali prireikti didesnio sąmoningumo bei valios pastangų, kad nepasiduotume spontaniniam pirkimui“, – sako Eglė Dovbyšienė, SEB banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

Kaip atsispirti norui pirkti?

E. Dovbyšienė primena, kad net ir prieš šventes būtina išlaikyti finansinę discipliną. Tai padaryti padės biudžeto planavimo taisyklė 50-30-20. Pagal ją pusė šeimos biudžeto turėtų būti skiriama būtiniems poreikiams tenkinti, 30 proc. – norams pildyti ir 10-20 proc. pajamų turėtų būti atidedama taupymui.

„Praktika rodo, kad ši taisyklė pasiekti asmeninių finansų tvarumo – pusiausvyros tarp pajamų ir išlaidų, patenkinant poreikius, norus ir lūkesčius, bet neviršijant namų ūkio biudžeto“, – teigia finansų ekspertė. Anot jos, svarbu pabrėžti, kad poreikiai ir norai nėra tas pats: dalis žmonių tvarkydami asmeninius finansus painioja „man reikia“ su „aš noriu“. Išmokus spręsti šį uždavinį valdyti finansus ir taupyti tampa gerokai paprasčiau. Net ir prieš didžiąsias metų šventes.

Anot jos, iš anksto ruošiantis šventėms galima turėti atskirą sąskaitą, kur kas mėnesį visus metus keliautų apie 3 proc. pajamų. Tokiu atveju, Kalėdos, gimtadieniai ar kitos didesnės šventės nekeltų finansinio streso.

E. Dovbyšienė atkreipia dėmesį, kad norai dažnai kyla impulsyviai ir sukelia spontanišką pirkimą, kurio sunkiau išvengti šventiniu periodu. Todėl ji pataria: „Jeigu naršant internete ar vaikščiojant po prekybos centrą kyla labai noras ką nors neplanuoto įsigyti, prisiminkite 24 valandų taisyklę. Pajutę, kad kuo nors susigundėme, atsitraukime nuo kompiuterio, telefono, prekybos vietos, o sprendimą dėl nebūtino pirkinio priimkite kitą dieną“, – pataria SEB banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

Penki patarimai, kaip sutaupyti šventėms

Finansų ekspertei pritaria prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. Jos teigimu, Lietuvoje maisto prekės sudaro svarbią pirkėjo krepšelio dalį, o tinkamai apgalvoti ir iš anksto sustyguoti apsipirkimai leidžia pasinaudoti geriausiais kainų pasiūlymais ir užtikrina, kad ant šventinio stalo bus šviežių bei aukštos kokybės produktų, kurie tarsi išgaruos iš lėkščių.

„Žinodami savo pirkėjų įpročius ir poreikius dar gerokai iki Kalėdų suformuojame specialų asortimentą, parengiame palankių kainų pasiūlymus ir aktyviai bendraujame su tiekėjais, kad galėtume laiku išpildyti klientų lūkesčius“, – sako E. Dapkienė ir priduria, kad tvarumas perkant maistą klientams padeda išvengti švaistymo ir sutaupyti pinigų – taip daugiau lėšų lieka kalėdinėms dovanoms.

Kad šventės būtų sočios ir linksmos, padės 5 patarimai.

  1. Sutaupykite kasdien – pradėkite nuo maisto

„Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė E. Dapkienė įsitikinusi, kad tiek įprastos savaitės, tiek šventinio laikotarpio valgiaraštis yra vienas iš sprendimų, kurio naudą pirkėjai pajunta iškart. „Valgiaraščio sudarymas savaitei ar dviem yra puikus viso apsipirkimo plano pagrindas. Tai suteikia galimybę aiškiai matyti, kur ir kiek pavyko sutaupyti“, – sako E. Dapkienė.

Ji mano, kad šis įprotis gali praversti kiekvienai šeimai ir ypač pasiteisins per šventes. „Išbandykite – sudarykite savaitės valgiaraštį ir pagal tai suplanuokite apsipirkimą“, – siūlo E. Dapkienė.

Savaitės apsipirkimui rekomenduojama nusibrėžti išlaidų ribą. Tai paskatina dar kartą apgalvoti krepšelio sudėtį ir padės atsispirti spontaniškiems, emocijų padiktuotiems pirkiniams. Žmonės, kurie parduotuvėse lankosi tik su pirkinių sąrašu, paprastai sutaupo daugiau.

  1. Nuspręskite, kam ir kiek dovanų reikės

Kalėdų senelio maiše telpa dovanos viso pasaulio vaikams, o jūsų biudžetas turi ribas. Sąrašas žmonių, kuriuos norėtumėte nustebinti per šventes, padės numatyti išlaidas. Jeigu sąrašas ilgas – išlaidų gali būti daug.

Sąrašo pradžioje paprastai atsiduria šeimos nariai ir artimieji. Jeigu jame yra daugiau negu penki žmonės, kurie nėra jūsų šeimos nariai, tai gali būti ženklas, kad sąrašas – per ilgas. Teks trumpinti – tiesiog išbraukti dalį asmenų.

Tačiau tai nereiškia, kad juos reikia pamiršti – „išbrauktuosius“ galima palepinti smulkiomis dovanėlėmis, pavyzdžiui, namie keptais sausainiais su nuoširdžiais linkėjimais.

  1. Atlikite likučių auditą

Prieš kepant sausainius draugams ar kolegoms reikėtų žinoti, ar namie yra cinamono ir imbiero miltelių? O ar kalėdiniam pyragui pakaks spintelėje esančių miltų?

Atsakyti į panašius klausimus padės maisto likučių auditas spintelėse ir šaldytuve. „Peržiūrėdami namuose turimus maisto produktus greičiausiai atrasite, kad dalies jų galiojimo terminai artėja prie pabaigos. Arba atrasite stiklainį uogienės, vasaros pabaigoje gautą iš močiutės. Galbūt būtent šie atradimai pasufleruos šventinių patiekalų idėjas, pavyzdžiui, sausainių su namine uogiene receptą?“, – kalba E. Dapkienė. Ji pataria susidaryti namuose turimų produktų sąrašą, pažymint, ką derėtų suvartoti pirmiausia ir į tai atsižvelgti formuojant savaitės valgiaraštį.

Anot „Maximos“ atstovės, periodiškai atliekamas maisto likučių auditas padės palaikyti tvarką ir geriau įvertinti savo vartojimo įpročius. Juk seniai žinoma, kad maisto ruošai žmonės dažniausiai renkasi produktus, kurie pirmieji pakliūva į regėjimo lauką arba yra arčiausiai.

  1. Dovanų dirbtuves įkurkite namuose

Namuose pagamintos dovanos visada yra įsimintinos, o jų kūryba ir gamyba – pramoga visai šeimai.

Sausainiai, skirtukai knygoms, žaisliukai ar žvakės yra tik keli pavyzdžiai, kaip pasitelkiant vaizduotę galima sukurti savąją riboto leidimo dovanų liniją. Kitu namų dirbtuvių uždaviniu gali būti šventinės dekoracijos.

Idėjų apstu internete, tad tereikia panaršyti ir atrasti, kad gausybę papuošimų pagaminti galima net iš tuščių pakuočių, kitų nebereikalingų daiktų. Socialiniai tinklai pilni pavyzdžių, kaip šventei pasiruošti ir išradingai, ir tvariai.

Taip pat sutaupyti per Kalėdas padeda nauji susitarimai, pavyzdžiui, pirkti dovanas kartu, o ne atskirai. Vaikai gali susidėti pinigų bendrai tėvų dovanai. Kitas sprendimas – uždarame rate traukti burtus ir už susitartą sumą ruošti dovaną tik ištrauktam asmeniui.

  1. Išnaudokite pasiūlymus

Kiekvieną savaitę – specialūs kainų pasiūlymai vis kitai prekių grupei. Tai suteikia galimybių pasirūpinti ir namų švara, ir šventinių patiekalų ingredientais, ir net papuošimais. Svarbu sekti informaciją ir išnaudoti tinkamą momentą.  

Taip pat lietuviškas prekybos tinklas savo pirkėjams siūlo aktyviai naudotis lojalumo programa – prisijungti prie „Ačiū“ klubų, kurių šiuo metu – jau aštuoni. Klubų nariai kiekvieną savaitę gauna specialių pasiūlymų, parengtų pagal poreikius ir pomėgius. Sūrių, žuvies mėgėjų, skaitytojų ar kiti „Ačiū“ klubai – tai ir papildomos idėjos dovanoms už mažesnę kainą.

„O kur dar tradicinė Grožio mugė ar Didžiųjų nuolaidų dienos, padedančios užpildyti šventinių dovanų sąrašus“, – primena E. Dapkienė.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pagalba