Lietuviai Meksikos skoniais lepinasi vis dažniau: trys receptai žiemai praskaidrinti

2022 m. sausio 31 d.

Vėsūs žiemiški orai skatina spalvų ir skonių ieškoti lėkštėje, o įkvėpimo šaltiniu tampa tolimųjų šalių virtuvės. Viena tokių krypčių – Meksika. Susidomėjimas meksikiečių virtuve Lietuvoje ypač išaugo ir tai nuostabos kelti neturėtų. Šios šalies patiekalai – spalvingi, sotūs, puikiai sušildantys savo aštrumu bei turtingi ryškių skonių, kuriuos kuria skirtingų prieskonių, padažų, daržovių, įvairių rūšių mėsos gausa. „Maximos“ kulinarijos žinovai, kviesdami atrasti egzotišką bei išraiškingą meksikiečių virtuvę savo namuose, dalinasi gardžių ir lengvai paruošiamų tradicinių valgių receptais.

 

(Ne)paprasti ingredientai

Meksikietiškos virtuvės populiarumas, anot „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės, kasmet pastebimai didėja. Tai, jos teigimu, tik patvirtina išaugusi šios šalies patiekalų ruošimui būtinų produktų paklausa.

„Šalies gyventojų prekių krepšeliuose vis dažniau atsiduria meksikietiški prieskonių mišiniai, padažai, traškučiai, tortilijos. Pastebime, kad kasmet nuosekliai auga ir avokadų pardavimai. Meksika yra jų eksporto lyderė pasaulyje, jos eksportuojamų avokadų vertė sudaro daugiau nei 41 proc. visos pasaulio rinkos, o be šių vaisių įsivaizduoti meksikietiškos virtuvės patiekalų gamybos negalėtume“, – teigia E. Dapkienė.

Pasak jos, etninių virtuvių populiarumas, tikėtina, atspindi apribotas keliavimo galimybes, kai egzotiškų įspūdžių troškulį lietuviai malšina ir namuose, mėgaudamiesi tradiciniais kitų šalių skoniais.

Savo ruožtu „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė priduria – išbandyti meksikietiškus patiekalus išties verta, o ypač – žiemą. Mat šios šalies virtuvė gausi daržovių, kurios padeda organizmą praturtinti būtinaisiais vitaminais. Taip pat meksikiečių patiekalai yra labai sotūs, o tokiam maistui būdingas aštrumas itin sušildo šaltuoju sezonu.

„Meksikos virtuvė pradėjo formuotis maždaug septintajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Todėl tokios senos ir brandžios kulinarinės tradicijos sukūrė išskirtinius bei unikalius skonius. Meksikiečių virtuvėje naudojama daug ir skirtingos mėsos – kiaulienos, jautienos, vištienos. Taip pat ir pupų, kukurūzų. Iš pastarųjų miltų Meksikoje įprasta kepti tortilijas, nors dabar joms naudojami ir kvietiniai miltai. Šie paplotėliai meksikiečiams yra kaip duona, kuri gali būti ir užkandžiu, ir įvairių valgių pagrindu. Ypač populiaru tortiliją susukti į ritinėlį bei jį papildyti daržovių, mėsos, jūros gėrybių arba saldžiu vaisių įdaru“, – pasakoja B. Baratinskaitė.

 

Sąrašas – begalinis

Visgi, pažymi „Maximos“ kulinarijos ekspertė, tortilijos yra tik dalis spalvingos ir įvairiais skoniais turtingos Meksikos virtuvės. Ši šalis, anot jos, yra daugelio dabar visiems jau puikiai žinomų patiekalų tėvynė.

„Meksikoje atsirado išskirtinio skonio avokadų trintinys – gvakamolė. Taip pat kukurūzų traškučiai nachos, buritai – į ritinėlį susukti kvietiniai paplotėliai su norimu įdaru. Iš Meksikos kilo ir enčilada – tortilija su aitriųjų paprikų padažu, įdaryta mėsa arba sūriu. Kartu ir takai – nedideli traškūs kukurūzų paplotėliai. Jie taip pat įdaryti mėsa ir daržovėmis, tik dažniausiai patiekiami perlenkti perpus“, – apie meksikietiškų patiekalų įvairovę kalba B. Baratinskaitė.

Anot jos, šį Meksikos virtuvės valgių sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti, tačiau, pažymi „Maximos“ kulinarijos ekspertė, geriausiai susipažinti pavyks pabandžius juos pasigaminti namuose.

 

Žalia ir nepaprastai gardi: tradicinė gvakamolė

Reikės: 2 didesnių avokadų, 1 pomidoro, 1 svogūno, 1 česnako skiltelės, 1 arbatinio šaukštelio žaliosios citrinos sulčių, žiupsnelio druskos bei juodųjų pipirų.

Pirmiausia, nulupkite ir sutrinkite avokadus. Tada susmulkinkite svogūną, pomidorą bei česnako skiltelę, juos sudėkite į trintus avokadus. Įberkite druskos, pipirų, supilkite žaliosios citrinos sultis, viską išmaišykite. Prieš patiekdami gvakamolę, ją maždaug valandą palaikykite šaldytuve.

„Šis tirštas ir gardus meksikietiškas padažas dažniausiai valgomas su kukurūzų ar kitais traškučiais. Taip pat gvakamolė naudojama pagardinti įvairius Meksikos virtuvės valgius, pavyzdžiui, tortilijas“, – sako B. Baratinskaitė.

„Maximos“ parduotuvėse pirkėjai vis dažniau ieško ir ekologiškų avokadų, kurių pardavimai pernai išaugo 19 proc.

 

Skanūs iki paskutinio kąsnio: takai su vištiena bei sūriu

Reikės: 10 takų paplotėlių, pusės kilogramo vištienos filė, 100 g tarkuoto mėgstamo sūrio, takų prieskonių mišinio, 2 pomidorų, 2 raudonųjų paprikų, 2 svogūnų, 3 skiltelių česnako, poros salotų lapelių, šiek tiek aliejaus, 2 valgomųjų šaukštų žaliosios citrinos sulčių.

Pirmiausia, nedideliais gabaliukais supjaustykite vištieną, apibarstykite ją takų prieskoniais. Tada supjaustykite svogūnus ir česnako skilteles, pakepinkite keptuvėje, suberkite vištieną. Kepkite, kol ji apskrus. Tuomet susmulkinkite pomidorus ir paprikas, sumaišykite su plėšytais salotų lapeliais, žaliosios citrinos sultimis bei sūriu. Ant kiekvieno takų paplotėlio dėkite pasigaminto padažo, vištienos gabalėlių ir kelias minutes pakepinkite orkaitėje, kol sušils. Patiekite su salotomis. Skanaus!

„Takus taip pat galima gaminti ir su malta kiauliena arba jautiena. Tuo metu mėsos nenorintiems, verta išbandyti receptą su traškiu žiediniu kopūstu. Kartu takų skonių derinį tobulai papildys šaukštelis natūralus jogurto kiekvienam paplotėliui“, – sako „Maximos“ kulinarijos ekspertė.

 

Pasilepinimui: saldžios tortilijos su vaisiais ir uogų padažu

Reikės: 4 tortilijų paplotėlių, šiek tiek sviesto, 200 g konservuotų persikų, trečdalio šviežio ananaso, 1 kriaušės, 2 arbatinių šaukštelių rudojo cukraus, saujos mėlynių ir aviečių.

Pirmiausia, kubeliais supjaustykite vaisius. Tada juos sudėkite į tortiliją, gražiai suvyniokite, tortiliją patepkite lydytu sviestu, apkepkite keptuvėje arba grilyje. Pasigaminkite padažą. Į dubenį sudėkite uogas, suberkite cukrų, viską sutrinkite trintuvu. Gautą masę kelias minutes pavirkite, patiekite su vaisiais įdaryta tortilija. Gardžiuokitės!

„Šis patiekalas yra tikra meksikiečių virtuvės improvizacija. Juo mėgautis galima tiek pusryčiams, tiek valgyti kaip desertą po sočių pietų. Taip pat – siūlomus vaisius bei uogas pakeisti kitais mėgstamais įdarais bei palepinti savo saldžiais skoniais“, – šypsosi „Maximos“ kulinarijos ekspertė. 

 

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pagalba