Agresyvus kačių elgesys

2022 m. gegužės 12 d.

Mūsų murklės dažniausiai yra meilios ir švelnios, nors retkarčiais ir joms gali subjurti nuotaika. Kačių agresija yra antra dažniausiai iškylanti kačių elgesio problema po teritorijos žymėjimo šlapimu patalpoje.

Katės išsivystė į maisto grandinės viršutinės grandies plėšrūnes, todėl agresija yra neatsiejama jų elgsenos dalis. Katės agresiją naudoja dėl daugelio priežasčių, tokių kaip grobio medžiojimas ir žudymas, savigyna ir teritorijos gynimas, konkurentų atsikratymas.

Reikia tikėtis, kad namuose jūsų katė su jumis nesielgs agresyviai, bet, jei taip atsitiktų, kai ko galima imtis, kad suprastumėte, kokių problemų kilo, ir jas išspręstumėte.

 

Kodėl mano katė yra agresyvi?

Jei jūsų katė yra agresyvi, turite savęs paklausti, kodėl. Ar ji ko nors bijo arba dėl ko nors nerimauja? Ar ji jaučia skausmą? Ar gina savo teritoriją? Ar tiesiog pernelyg audringai žaidžia, nekontroliuodama dantų ir nagų? O gal atrodo, kad ji jus persekioja tarsi savo grobį?

Katės agresyvų elgesį demonstruoja dėl daugelio priežasčių. Dažniausiai jis normalus, jei nėra netinkamas namų aplinkai. Kartais toks elgesys būna laikinas, sukeltas tiesioginių priežasčių (galbūt katė sutiko priešą), o kartais jį labiau veikia katės charakteris – dažna agresijos priežastis yra socializacijos ir kontrolės stoka jaunesniame amžiuje.

Jei katė tapo agresyvi, būtų gerai, kad ją apžiūrėtų veterinaras, o jūs galėtumėte įsitikinti, kad jos elgesys nėra skausmo ar diskomforto pasekmė. Katėms būdinga skausmo sukelta agresija, todėl, jei veterinaras katei gali padėti pasijusti geriau, ji bus kur kas ramesnė.

 

Kačių agresijos valdymas

Dauguma kačių mėgsta būti glostomos ir glaustomos – tai dalis jų žavesio ir viena iš daugelio priežasčių, kodėl jos yra tokie nuostabūs augintiniai. Tačiau kai kurios katės nemėgsta būti myluojamos – galbūt dėl šiurkštaus elgesio ankstyvame amžiuje arba tiesiog todėl, kad buvo mažai laikomos ant rankų. Kad ir kokia būtų priežastis, turėtumėte pradėti nuo nedidelių veiksmų ir duoti katei laiko priprasti prie prisilietimų.

Tam geriausia trumpai, bet dažnai ją paglostyti. Katei tai turėtų būti teigiama, malonumą suteikianti patirtis. Venkite jautrių vietų, pavyzdžiui, pilvo ar uodegos, ir glostykite galvą, pečius ir nugarą. Kalbėkite su ja ramiai ir gal net pasiūlykite skanėstą.

Baikite glostyti katę, kol ji dar leidžiasi liečiama, bet atidžiai stebėkite jos kūno kalbą. Jei liaujasi murkimas, išsiplečia akių vyzdžiai, sustingsta kūnas, staiga sujuda uodega ar prisiploja ausys, nebeglostykite jos ir procedūrą pakartokite po kelių valandų. Jei girdite, kad katė urzgia, ypač jei ji šnypščia, atsitraukite – ji nepatenkinta!

Ilgainiui pamažu glostymą ilginkite, bet realiai vertinkite savo laimėjimus. Kai kurioms katėms tiesiog nepatinka, jei jos imamos ant rankų ar joms kutenamas pilvukas.

Agresyvios katės irgi vieną akimirką gali būti meilios ir mėgautis prisilietimais, o kitą – staiga pasisukti ir įkąsti ar įbrėžti. Suprantama, tai nemalonu, nes gali atrodyti, kad katė nemėgsta jūsų, bet taip nėra. Tokia agresijos forma paprastai reiškia, kad katę glumina dvilypė tapatybė, – ji yra ir naminis gyvūnėlis, ir vienišė plėšrūnė, turinti savimi pasirūpinti, todėl instinktyviai puola.

 

Ką daryti įkandus katei?

Nors įbrėžus ar įkandus agresyviai katei gali ištikti šokas, pasistenkite laikytis ramiai, nes rėkimas, staigūs judesiai ir fizinės bausmės tik išgąsdins katę. Tikėtina, kad ateityje ji neramiai reaguos į sambrūzdį.

Nedelsdami bet kokių įbrėžimų ar įkandimų vietas nusiplaukite šiltu muiluotu vandeniu ir patepkite antiseptiniu kremu. Jei įbrėžimas užkrėstas ar atsiranda kokių nors simptomų, pavyzdžiui, karščiavimas, galvos skausmas ar limfmazgių patinimas, kreipkitės į gydytoją.

Jei esate susirūpinę savo katės sveikata, būtinai pasitarkite su veterinaru. Jei jūsų katė yra ypač agresyvi ar tampa agresyvi dėl neaiškių priežasčių, svarbu, kad ją apžiūrėtų veterinaras. Jis gali pasiūlyti kreiptis į kačių elgsenos specialistą. Jei norite apie regiono kačių elgsenos specialistus sužinoti daugiau, apsilankykite Naminių gyvūnų taikomosios etologijos centro Gyvūnų elgesio specialistų ir dresuotojų asociacijoje.

Pagalba