Aktyvios bendruomenės nesnaudžia ir imasi iniciatyvų: nuo istorijos atgaivinimo iki unikalių erdvių įrengimo

2022 m. kovo 17 d.

Vis daugiau Lietuvos bendruomenių nelaukia, kol kas nors pasirūpins jų poreikiais, o imasi iniciatyvos tai padaryti pačios. Būtent šį kelią pasirinko lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ projekte „Mes – bendruomenė“ dalyvaujančios bendruomenės iš įvairiausių šalies kampelių. Tarp jų ir Skuodo rajono Mosėdžio miestelio bendruomenė, įgyvendinusi idėją įsteigti Kuršių genties istorijos muziejų, bei „Raudondvariečių bendruomenė“, savo gyvenvietėje sukūrusi išskirtinę poilsio erdvę skaitymui bei kūrybai.

 

Bendruomenės tampa vis aktyvesnės

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė sako, kad iniciatyvos, aktyvumo ir šaunių idėjų šalies bendruomenės nestokoja, tačiau jų įgyvendinimui neretai trūksta resursų. Dėl to prekybos tinklas jau aštuntus metus tęsia „Mes – bendruomenė“ programą, kurios metu yra finansuojamas aktualiausių ir originaliausių iniciatyvų įgyvendinimas. „Maximos“ trisdešimtojo gimtadienio proga prizinis fondas siekia rekordinę – 130 tūkst. eurų – sumą.

„Vietos bendruomenėms tenka itin svarbus vaidmuo kuriant bei puoselėjant stiprią, klestinčią ir vieningą visuomenę. Tam reikalinga bendruomenių telkimuisi ir saviraiškai palanki terpė bei infrastruktūra – žmonių poreikiams pritaikytos erdvės laisvalaikiui, bendravimui, kūrybai, kultūrai, edukacijai, sportui. Matome vis daugiau iniciatyvos ir noro tokias erdves susikurti patiems, suvienijus aktyvių gyventojų, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir savivaldos jėgas. „Maxima“ prie šių pastangų nuosekliai prisideda jau ne vienerius metus“, – sako E. Dapkienė.

 

Mosėdžio bendruomenės pastangomis įsteigtas unikalus muziejus

Vienas iš bendruomenių projektų, kurį pernai padėjo įgyvendinti „Mes – bendruomenė“ programos parama – Žemaitijoje, Mosėdžio miestelyje, įsteigtas Kuršių genties istorijos ir materialinio paveldo muziejus, šiandien sulaukiantis ne tik Skuodo rajono, bet ir visos Lietuvos gyventojų susidomėjimo.

Panaudojant „Maximos“ konkurso lėšas įrengtas Kuršių genties muziejus – unikalus visoje Lietuvoje. Jis yra pirmasis, kuriame eksponuojamos tikslios su Vakarų Žemaitijoje gyvenusios kuršių genties istorija ir materialiniu paveldu susijusios archeologinių komplektų rekonstrukcijos. Muziejuje planuojama organizuoti ekskursijas moksleiviams, renginius bendruomenei, edukacinius užsiėmimus, leidžiančius geriau susipažinti su šio krašto istorija.

 

Prie muziejaus kūrimo stengiasi prisidėti kiekvienas

Mosėdžio bendruomenę atstovaujančios ir projektą įgyvendinančios asociacijos „Pilsota“ direktorė Irma Šaltytė-Šimkienė sako, kad aktualizuojant Mosėdžio apylinkėse esančius mitologinius ir archeologinius objektus, juos įtraukiant į edukacinius užsiėmimus yra turtinamas miestelio bendruomenės kultūrinis gyvenimas, stiprinami tarpusavio ryšiai, o kartu skatinamas domėjimasis savo kultūriniu savitumu, krašto istorija bei tradicijomis.

„Nuo muziejaus atidarymo praėjusiais metais sulaukėme išties nemažai lankytojų, taip pat jau spėjome surengti keletą švenčių ir bendruomenės sueigų. Aktyviai dirbame su ekspozicijų plėtra, toliau tvarkome muziejaus aplinką ir ruošiamės renginių bei veiklų sezonui, kuris prasidės orams atšilus. Džiaugiamės, kad miestelio ir Skuodo rajono bendruomenė – ypač seniūnija, Skuodo savivaldybės kultūros skyriaus ir netoliese esančio Akmenų muziejaus atstovai – aktyviai palaiko mūsų idėjas. Prie projekto prisideda ir vietiniai gyventojai, kurie noriai lankosi muziejuje ir netgi siūlo pagalbą atliekant darbus, konsultuoja įvairiais techniniais klausimais, suteikia materialinę pagalbą“, – sako I. Šaltytė-Šimkienė.

Tai neturėtų stebinti, nes, anot I. Šaltytės-Šimkienės, Mosėdžio bendruomenė yra labai draugiška ir aktyvi, pasižyminti šeimyniška atmosfera. Muziejaus steigimas ją dar labiau suvienijo ir įkvėpė dar daugiau gyvybingumo.

 

Raudondvariečius subūrė pomėgis skaityti

Didelės sėkmės sulaukė ir „Raudondvariečių bendruomenės“ iniciatyva miestelyje įrengti vietos gyventojų poreikiams pritaikytą poilsio erdvę su nameliu-bibliotekėle, patogiais gultais skaitymui ir mobiliomis vietomis prisėsti. Anot bendruomenės atstovės Aušros Lukošienės, erdvę jau spėjo pamėgti tiek vaikai, tiek suaugusieji ir senjorai, o net ir nesulaukus šiltesnių orų prie knygų namelio netrūksta veiksmo.

„Projektas tikrai viršijo mūsų lūkesčius ir sulaukė išties didelio gyventojų dėmesio. Raudondvariečiai aktyviai mainosi knygomis, atneša į bibliotekėlę savas ir išsirenka kažką iš kitų gyventojų paliktų. Kartu ši vieta tapo bendruomenės susibūrimų vieta – žmonės čia susitinka, ne tik pasidalina įspūdžiais apie perskaitytas knygas, bet ir aptaria naujienas, bendrauja, pabūna gryname ore. Būtent to ir siekėme sumanę įrengti tokią vietą – kad skaitymas išjudintų bendruomeninius ir socialinius procesus, taptų priežastimi išeiti iš namų ir susitikti su kitais miestelio gyventojais“, – pasakoja A. Lukošienė.

 

Stiprios bendruomenės laimingesnės

A. Lukošienės manymu, vietos bendruomenių stiprinimas ir įgalinimas yra geriausias atsakas šiuolaikinėse visuomenėse dažnai jaučiamam susvetimėjimui ir iš jo kylančiai apatijai bei abejingumui. „Raudondvariečių bendruomenės“ atstovė įsitikinusi, kad glaudžius socialinius santykius palaikančios bendruomenės yra laimingesnės, jų nariai turi daugiau galimybių tobulėti, realizuoti save ir nuveikti prasmingus darbus.

„Būtent tokią bendruomenę siekiame burti ir puoselėti. Raudondvaris pastaruoju metu sparčiai plečiasi, čia įsikuria nemažai jaunų šeimų, kurios aktyviai įsitraukia į bendruomenės reikalus ir siekia, kad miestelyje būtų gera gyventi. Idėjų ir iniciatyvos netrūksta, todėl poilsio zoną, kurioje įrengta skaitymo erdvė planuojame toliau plėsti, o „Mes – bendruomenė“ projekte dalyvauti ir šiemet“, – sako A. Lukošienė.

Šiemet „Maxima“ iš viso bendruomenių idėjų įgyvendinimui skiria rekordinę pinigų sumą – 130 tūkst. eurų. Prizinis fondas net 30 proc. padidintas prekybos tinklui minint savo 30-ies metų sukaktį. Kiekviena bendruomenė projekto finansavimui galės gauti iki 10 tūkst. eurų. „Mes – bendruomenė“ programos lėšomis gali būti finansuojama iki 70 proc. visos projekto vertės.

Programoje gali dalyvauti bendruomenes vienijančios nevyriausybinės ir ne pelno siekiančios organizacijos. Savivaldybės administracija gali teikti tik vieną paraišką su viena organizacija.

Paraiškų teikimo pabaiga – balandžio 3-oji. Tuomet iš visų paraiškų bus atrinktas sutrumpintas dalyvių sąrašas. Vėliau, po kompetentingos ekspertų komisijos įvertinimų ir balsavimo internete, paaiškės, kurioms idėjoms bus skirtas finansavimas.

Dalyvavimo taisykles ir registracijos formą rasite čia: https://www.maxima.lt/mes-bendruomene.

 

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pagalba