Ar galiu vežtis katę atostogų?

2021 m. liepos 27 d.

Kai kada atostogos nedžiugina, jei drauge nesiilsi visa šeima, o kai kurie žmonės šeimos nariais laiko ir savo augintinius. Atostogos su kate gali būti labai smagus būdas dar artimiau susidraugauti, tačiau svarbu tinkamai pasiruošti!

Paprastai galima vežtis katę vykstant atostogų savo šalyje arba užsienyje. Juk be augintinio šeimos atostogos bus ne tokios smagios! Tačiau kelis dalykus turėsite pasiruošti iš anksto, ypač jei išvykstate iš šalies. Jei viskas bus sutvarkyta laiku, kelionė turėtų pavykti sklandžiai.

Katės iš tiesų mėgsta savo teritoriją, todėl kačių šeimininkai dažniausiai nusprendžia palikti jas patikimam prižiūrėtojui. Kita vertus, dabar žmonėms kelionę su katėmis labai palengvina šiuolaikinės gyvūnų transportavimo dėžės, gyvūnų pasai ir skiepai.

Jei planuojate pasiimti į kelionę katę, perskaitykite mūsų patarimus, kaip jai pasiruošti, ir galėsite krautis daiktus!

 

Kaip į kelionę vežtis katę?

Jei apsistosite gyvūnui palankioje aplinkoje, jei jūsų katė paženklinta mikroschema ir jei manote, kad ji lengvai prisitaikys prie laikinos naujos aplinkos, galite vykti iš karto. Katės gali laisvai keliauti Europoje, jei yra skiepytos nuo pasiutligės, paženklintos mikroschema ir turi galiojantį augintinio pasą. Dauguma veterinarų gali išduoti augintinio pasą – jame turi būti naujausia informacija apie katės gydymą, kad galėtumėte įrodyti, jog ji sveika. Jei jūsų veterinaras negali tokio paso išduoti, jis turėtų žinoti, kokį galintį tai padaryti veterinarą rekomenduoti. Taip pat jus gali sudominti Augintinių kelionių sistema – ja pasinaudojus atostogauti dar paprasčiau. Apie ją skaitykite internete.

Labai svarbu iš anksto įspėti transporto bendrovę, kad vežatės katę. Jis pasakys jums, ką dar reikia padaryti, kad galėtumėte atsivežti katę į oro uostą.

 

Veterinarinė patikra prieš vežantis katę atostogų

Dažniausiai katėms nereikia specialaus gydymo vaistais prieš jums vykstant atostogauti, bet dėl visa ko pasiklauskite savo veterinaro, ar katę galima pasiimti į ilgą kelionę.

Kalbėdamiesi su veterinaru aptarkite katės bendrą sveikatą ir pasakykite, ar ji bijo būti uždaryta. Jei jūsų katei anksčiau nepatiko keliauti, vertėtų pagalvoti, ar tikrai bus geriausia vežtis ją atostogų kartu. Juk jūsų katė negali pasakyti, ką jaučia!

Taip pat vertėtų apgalvoti kai kuriuos praktinius aspektus. Jei jūsų katei skiriami vaistai, pasirūpinkite, kad jų atsargų pakaktų visai kelionei. Jei jūsų veterinaras pataria kelionėje katei duoti raminamųjų, kad ji gerai elgtųsi ir būtų rami, turėkite omenyje, jog vaistai gali veikti ilgiau, nei trunka kelionė, taigi tada jūsų katei reikės kokios nors šiltos ir saugios vietos, kad galėtų atsigauti!

Jei veterinaras skiria jūsų katei vaistų kelionei, vertėtų pasiteirauti, kaip juos išbandyti iš anksto, ypač jei ketinate važiuoti toli. Jei jau žinote, kaip tie vaistai veikia jūsų katę, mažesnė tikimybė, kad paskutinę minutę patirsite staigmenų – nė vienas keliautojas jų netrokšta!

 

Kaip planuoti atostogas su kate?

Planuodami išvykti atostogų su savo murkle turėtumėte pagalvoti apie toliau nurodytus dalykus. Jei viskuo pasirūpinsite iš anksto, atostogos bus sklandesnės ir jūs bei jūsų katė patirs mažiau įtampos.

Prieš iškeliaudami išsiaiškinkite, ar vieta, kurioje gyvensite, tinkama katei. Įspėkite, kad atsivežate augintinį, kad jūsų katei atvykus viskas būtų paruošta. Jei apsistosite kieno nors namuose arba nedideliuose nakvynės ir pusryčių paslaugas teikiančiuose namuose, prieš važiuodami pasiteiraukite, ar ten nėra kitų gyvūnų. Ar jūsų katė gerai jausis, jei ten yra kitų gyvūnų?

Jei katė dar nėra susipažinusi su lauko aplinka, kurioje būsite, viešnagės laiką ji turės leisti viduje. Patikrinkite, ar vieta, kurioje apsistosite, yra maloni ir saugi. Iš anksto patikrinkite, ar ten jūsų katei yra tinkama tualeto įranga ir ar saugi lauko erdvė – katė turi jaustis kuo patogiau.

Pasirūpinkite, kad keliomis pirmosiomis kelionės dienomis jūsų katė turėtų viską, ko reikia, kol vietoje rasite, kur visko įsigyti – ėdalo, vandens, skanėstų, kraiko dėžučių ir pakankamai kraiko.

Jei galite, pasiimkite iš namų pažįstamų daiktų, kad jūsų katė galėtų geriau įsikurti, pavyzdžiui, draskyklių, žaislų ir patogų guolį. Kaip ir dauguma žmonių, katės mėgsta namų patogumus!

Į kelionę pasiimkite neišlaistomą vandens dubenėlį ir šviežio vandens butelių. Katė, kuriai pakanka skysčių, yra laimingesnė, be to, jai gali prireikti atsivėsinti per kelionę.

Į transportavimo dėžę įdėkite tinkamo dydžio kraiko dėžutę, kad, ja pasinaudojusi, katė galėtų nueiti į atskirai padėtą guolį – taip jos aplinka bus švaresnė ir patogesnė.

Taip pat galite suplanuoti, kaip saugiai kas kelias valandas perkelti katę į atskirą transportavimo dėžę, kad ji galėtų pasinaudoti tualetu, – tada ji tikrai išliks švari ir nesušlaps. Dėl visa ko pasiimkite į kelionę daug plastikinių maišelių ir valymo priemonių, kad jūsų katei niekada nieko nepritrūktų!

 

Atvykus atostogauti su kate

Rūpesčiai nesibaigia ir atvykus į vietą, nors ir jūs, ir jūsų katė tikriausiai jau mielai norėtumėte pailsėti!

Jei vykstate į užsienį ir kartu su jumis keliauja katė, jai gali prireikti trumpo karantino (priklauso nuo šalies, į kurią vykstate). Net jei žinote, kad jūsų augintinė sveika, daugelyje šalių galioja šis teisinis reikalavimas – atsižvelkite į jį dar leisdamiesi į kelionę!

Atvykus į vietą, kurioje apsigyvensite, jūsų katei reikės daug laiko apsiprasti. Palaikykite ją transportavimo dėžėje tylioje vietoje, kol išpakuosite daiktus, tada saugiai uždarykite kambarį ir išleiskite katę iš transportavimo dėžės, kad ji galėtų pati apžiūrėti vietą. Jei galite, apeikite kartu su kate kambarius, kad ji visus juos ištyrinėtų ir taip apsiprastų.

Pasirūpinkite, kad jūsų šeimos nariai žinotų, į kurias vietas katei leidžiama eiti, – turi būti uždaryti kambarių, į kuriuos eiti negalima, langai ir durys. Taip pat, kad katei būtų patogu, reikėtų reguliuoti kambario temperatūrą. Atminkite, kad, priešingai nei jūs, katė negali nusivilkti kailio ar apsivilkti megztinio!

 

Svarbi informacija keliaujantiems su kate

Katę rekomenduojama paženklinti mikroschema, net jei ji ir nevežama į kelionę. Išvykusiai atostogauti murklei kyla didesnė rizika, kad ji pasimes – juk bet kuri smalsi katė būtinai susivilios kokiu nors kvapu arba susigundys išlipti per langą!

Kai kurios šalys taiko papildomas ypatingas sąlygas, o įvairioms šalims taikomi reikalavimai nuolat keičiami, taigi, prieš išvykdami su kate, pasitikslinkite Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (www.vmvt.lt).

 

Jei paliekate katę namuose

Prieš nuspręsdami vežtis katę atostogų, pagalvokite, ar negalite palikti jos namuose. Kitaip nei šuo, katė tikriausiai būtų patenkinta likusi namuose, kur ji galėtų naudotis savo įprasta kraiko dėžute, ėsti iš savo dubenėlio ir jaukiai įsitaisyti pasnausti. Todėl, nors ir ilgėsitės savo katytės, vertėtų pagalvoti, ar nebūtų geriau palikti ją su augintinio prižiūrėtoju, jei manote, kad kelionė būtų per daug įtempta ir jums, ir katei.

Jei jūsų katė neturi ypatingų medicininės priežiūros poreikių, galėtumėte paprašyti patikimo kates mėgstančio kaimyno, draugo ar šeimos nario, kad ją pašertų, išvalytų kraiko dėžutę, parūpintų ėdalo ir įpiltų šviežio vandens, truputį paglostytų ir pažaistų su ja. Arba, kol būsite išvykęs, jūsų kate gali pasirūpinti profesionalus augintinių prižiūrėtojas. Taip pat galite palikti ją gyvūnų viešbutyje.

Nesvarbu, ar jūsų katė kartu keliaus su jumis, ar liks saugiai namuose, – darykite taip, kaip geriausia jūsų augintiniui. Kai grįšite po smagių atostogų, ji jus pasitiks garsiai murkdama ir sekios iš paskos.

Pagalba