Daugiau egzotikos virtuvėje: vaisių ir sūrių deriniai maloniai nustebins

2022 m. gegužės 18 d.

Pavasarį būna išsiilgtos ne tik lietuviško derliaus gėrybės. Parduotuvių lentynas iš Ispanijos pasiekė ir šių metų kaulavaisių derlius, kurio sąraše rikiuojasi persikai, nektarinai ir abrikosai. Nors sultingus, saulėje sunokusius vaisius skanu valgyti ir vienus, „Maximos“ maisto ekspertai pataria, kaip juos derinti su itin mūsų šalies pirkėjų mėgstamais sūriais ir taip atrasti dar daugiau skonių.

Nektarinai, lyginant su kitais kaulavaisiais, išlieka mėgstamiausiu pirkėjų vaisiumi, rodo prekybos tinklo „Maxima“ duomenys. Tiesa, persikai juos pernai aplenkė, tačiau tam įtakos turėjo prastas nektarinų derlius. 

„Šiuo metu nektarinų jau nupirkta net keturis kartus daugiau nei persikų. Nektarinai kainuoja 4,49 Eur / kg, t. y. apie 12 proc. daugiau nei pernai. Tuo metu persikų pardavimo kaina nepakito – juos galima įsigyti už 3,99 Eur / kg“, – sako Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Pasak jos, 2020 metais prasidėjusi pandemija ir pasikeitę pirkėjų įpročiai itin palietė iki to laiko augusius kaulavaisių pardavimus – jie palyginti su ankstesniais metais krito net 30 proc. Pernai pardavimai dar mažėjo apie 4 proc., o šiemet jau matomas 8 proc. augimas.

 

Dieviškai dera su sūriu

Brigita Baratinskaitė, „Maximos“ maisto gamybos departamento vadovė, ragina kaulavaisius rinktis ne tik kaip sveiką užkandį ar net desertą, bet ir paversti juos lengvu, vasarą be galo tinkančiu patiekalu. Tam tobulai tiks kitas Lietuvoje mėgstamas produktas – sūris.

„Sūriai ir kaulavaisiai, būdami skirtingi, papildo vieni kitus, tad ne veltui vadinami dievišku deriniu. Saldūs vaisiai ir pikantiški, sūrstelėję, švelnesni ar aštresni sūriai puikiai sutaria vienoje lėkštėje kartu su įvairiomis salotomis. Beje, kaulavaisiai vertinami dar ir dėl to, kad juos galima drąsiai kepti ne tik orkaitėje, bet ir grilyje“, – primena B. Baratinskaitė. 

Šiltėjant orams gausėja ne tik šviežių vaisių ir daržovių, bet ir sūrių asortimentas – parduotuvėse ženkliai padidėja baltų, šviežių sūrių poreikis, todėl nuo gegužės daugelyje „Maximos“ parduotuvių atsiranda itališkos buratos ir buivolių mocarelos. Be to, pirkėjai vis dažniau ieško išskirtinių sūrių. Reaguodami į tai, pasak E. Dapkienės, prekybininkai savo parduotuvėse plečia prancūziškų puskiečių ir kietųjų, angliškų čederių, itališkų avių bei ožkų sūrių pasirinkimą. Populiariausias lietuviškame prekybos tinkle yra olandiškas sūris, taip pat į populiariausiųjų dešimtuką įeina įvairūs fermentiniai sūriai, lydytas rūkytas sūris, sūrio lazdelės ir lietuviškas varškės sūris.

Tuo tarpu B. Baratinskaitė pabrėžia – sūris yra universalus produktas, atsižvelgiant į tai, kiek įvairių jo rūšių yra. Jis gali būti kepamas kaip kepsnys, iš jo verdama sriuba, jau nekalbant apie tiesiog patiekalų gardinimą užberiant sūrio, juo papildant salotas ar sumuštinius.

„Beje, jei jau paminėjome sumuštinius, rekomenduoju išbandyti tokį sumuštinį su sūriu ir persikais. Paimkite dvi šviesios duonos riekes. Kiekvienos vieną pusę patepkite sviestu. Dėkite riekę sviestu patepta puse į karštą keptuvę. Pašlakstykite viršų medumi, dėkite kelias riekeles minkšto bri sūrio, tada – kietesnio sūrio, pavyzdžiui, šveicariško griujero. Belieka išdėlioti plonai supjaustyto persiko skilteles ir pabarstyti šviežiu baziliku bei uždėti kitą duonos riekę, sviestu patepta puse į viršų. Kepti kiekvieną pusę reiktų apie 2-3 minutes, kol sūris išsilydys, o duona apskrus. Serviruodami perpjaukite per pusę“, – idėja dalijasi „Maximos“ maisto ekspertė ir prideda dar kelis salotų receptus su kaulavaisiais ir sūriu.

 

Burata. Tai – karvių pieno sūris, gaminamas iš mocarelos sūrio ir jo plėšinių bei grietinėlės. Paragaukite jo kartu su keptų abrikosų, lapinių kopūstų ir moliūgų sėklų salotomis.

Gaminimas. Nuplautus, perpjautus abrikosus su išimtu kauliuku vidine puse į viršų šaukite į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę. Pabarstykite ruduoju cukrumi, pašlakstykite alyvuogių aliejumi, negailėkite druskos ir juodųjų pipirų, gardinkite čiobreliais. Kepkite apie 20 minučių, kol taps auksinės spalvos.

200 g moliūgų sėklų berkite į kitą kepimo skardą ir apšlakstykite mišiniu iš kelių šaukštelių rudojo cukraus, pusės šaukštelio rūkytos paprikos, šaukšto alyvuogių aliejaus ir poros šaukštelių sojos padažo. Kepkite 10-12 minučių orkaitėje kartu su abrikosais. Baigus keptis, tiek abrikosams, tiek sėkloms leiskite atvėsti.

Kol jie vėsta, sukapokite lapinį kopūstą dideliu peiliu, pilkite šaukštą alyvuogių aliejaus, druskos ir 3-4 minutes rankomis masažuokite lapus, kol jie suminkštės. Į dubenį su salotomis sudėkite atskirtus romaninių salotų lapus, kubeliais supjaustytus pomidorus, berkite mėtų lapelių. Padažui – šaukštelį garstyčių, sumaišykite su 3-4 šaukšteliais balto vyno acto, šešiais šaukšteliais rudojo cukraus ir 120 ml alyvuogių aliejaus. Salotų lapus ir pomidorus supilkite į padažą, išmaišykite. Pagal skonį galit įdėti dar cukraus, druskos ar vyno acto. Ant viršaus išdėliokite keptus abrikosus, dėkite sūrį, užberkite keptų moliūgo sėklų.

 

Gorgonzola. Tai – mėlynojo pelėsio sūris, gaminamas iš karvių pieno ir švelnesnis nei kiti mėlynojo pelėsio sūrio. Paragaukite jo su keptais persikais.

Gaminimas. Sumaišykite padažą iš dviejų šaukštų baltojo vyno acto, šaukšto grūdėtų garstyčių ir šaukštelio medaus. Supilkite pusę puodelio alyvuogių aliejaus ir maišykite toliau. Įmaišykite šaukštelį smulkinto česnako, pagardinkite druska ir pipirais. Leiskite pastovėti.

Persikus nuplaukite, nusausinkite, perpjaukite per pusę ir išimkite kauliuką. Kepkite apšlakstytus alyvuogių aliejumi grilyje arba orkaitėje ant grotelių – svarbu, kad vaisius taptų minkštas.

„Kadangi vaisiai termiškai apdorojami, rinkitės juos kietesnius“, – pataria B. Baratinskaitė.

Iškepusius pabarstykite druska ir leiskite atvėsti. Tuo metu vidutiniškai įkaitintoje keptuvėje su alyvuogių aliejumi apkepinkite graikinius riešutus nuolat maišydami, kol taps auksinės spalvos. Išimkite iš keptuvės riešutus, vietoje jų sudėkite šviesios duonos, pavyzdžiui, čiabatos gabaliukus ir paskrudinkite. Pabarstykite druska. Į indą dėkite salotų lapus, persikus, riešutus, skrebučius ir suplėšytus bazilikų lapelius. Apšlakstykite ¾ padažo, viską išmaišykite. Galiausiai sudėkite salotas į lėkštę, uždėkite gorgonzolos sūrio ir apšlakstykite likusiu padažu.

 

Buivolių mocarela. Tai – minkštas, itin švelnaus skonio sūris, gaminamas iš buivolių pieno. B. Baratinskaitė, „Maximos“ maisto ekspertė, siūlo pasigaminti salotas, kurioms užgaišite vos kelias minutes, tačiau čia be galo svarbu vienas dalykas: „Kadangi salotos vos iš kelių ingredientų – pomidorų, nektarinų ir sūrio, reiktų, kad jie būtų kokybiški. Tad idealu tokias salotas gaminti, kai jau galima įsigyti šių metų derliaus lietuviškų pomidorų ir šviežių ispaniškų nektarinų.“

Gaminimas. Nuplautus pomidorus supjaustykite skiltelėmis. Šioms salotoms labai tinka mažesni, saldūs pomidorai, kuriuos galima tiesiog perpjauti per pusę. Sunokusius nektarinus taip pat supjaustykite skiltelėmis. Idealu, jei visi ingredientai lėkštėje būna panašaus dydžio. Belieka suplėšyti mocarelos gabaliuką ir guldyti šalia kitų ingredientų į lėkštę. Apšlakstykite viską alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska ir juodaisiais pipirais. Slaptas ingredientas – keli šaukštai su medumi sumaišyto balzaminio acto. Juo apšlakstykite salotas aplink lėkštės kraštus ir jos viduryje. Skanaus!

Pagalba