Kačiuko arba katės dresavimas

2021 m. gegužės 31 d.

Nors dresavimas tradiciškai dažniau siejamas su šunimis, ir katę galima kai ko išmokyti! Katė išmoks atpažinti savo vardą ir prieiti prie jūsų pakviesta! Kad augintinė įgytų šių įgūdžių, svarbu pradėti mokyti jau nuo mažens ir kuo greičiau.

Kaip išugdyti kačiuko socialinius įgūdžius

Kačiukų dresavimas prasideda nuo socialinių įgūdžių ugdymo – kuo daugiau tokios patirties jie turės jauname amžiuje, tuo mažiau šoko patirs užaugę. Kai tik pradės vaikščioti be mamos pagalbos, kačiukai naujas patirtis pasitiks su pasitikėjimu ir smalsumu, kuriuo taip garsėja katės! Mažiausiai baimę kačiukai jaučia būdami 3–7 savaičių amžiaus, taigi jie bus atviresni ir naujas patirtis bei pokyčius įsileis į savo aplinką. Pasibaigus šiam amžiaus tarpsniui kačiukai pasidaro atsargesni, taigi labai svarbu, kad veisėjas arba gyvūnų prieglauda kuo daugiau jūsų kačiuką išdresuotų dar iki jums ji pasiimant, geriausia 8–13 savaičių amžiaus (priklauso nuo veislės ir veisėjo).

Žinoma, emocinė jūsų kačiuko raida 12 amžiaus savaitę nesustoja, taigi galite dresavimą tęsti ir parsivežę kačiuką namo. Išbandykite keletą šių patarimų, kad dar labiau paskatintumėte savo kačiuko raidą:

- Kvieskitės į svečius draugus. Taip padėsite kačiukui priprasti prie pačių įvairiausių žmonių – skirtingo amžiaus, lyčių, ūgio, plaukų spalvos ir panašiai!
- Jeigu neturite vaikų, pasikvieskite jų į svečius, būtinai pamokykite juos, kaip elgtis su kačiuku, ypač jei susitinka su jais pirmą kartą.
- Gal pažįstate žmogų, auginantį šunį, kuris draugiškai elgiasi su katėmis. Jeigu taip, paprašykite atsivesti savo šunį į svečius, kad susipažintų su jūsų kačiuku. Šuo turi būti gerai išauklėtas ir gebėti atlikti komandą „tupėt!“, net jeigu nauja pažintis sukeltų daug jaudulio!
- Dresuojamą jauną kačiuką vežkitės mašina trumpoms kelionėms, kad nuo mažens priprastų keliauti mašina. Kai grįšite namo, pasiūlykite kokį nors skanėstą, kad kačiukas keliones susietų su teigiamais dalykais.

Kaip pradėti dresuoti kačiuką

Kai tik jūsų katė perpras pagrindinius socialinius įgūdžius, galite pradėti mokyti savo kačiuką kitų dalykų. Prieš pradedant rekomenduojama atlikti išsamią sveikatos patikrą pas veterinarą ir įsitikinti, kad kačiukas neturi jokių sveikatos problemų, kurios galėtų kelti sunkumų dresuojant.

Tikėkimės, kad jūsų katės sveikata kuo puikiausia ir galite pradėti mokyti ją kelių naudingų triukų. Keletas bendro pobūdžio patarimų padės jums ir jūsų kačiukui ar katei iš dresavimo sesijos išpešti daugiausia naudos:

- Pabrėžkite vartojamą žodinę komandą, kai mokote katę ką nors daryti (pavyzdžiui, „tupėt“), tardami ją aiškiai ir su pasitikėjimu bei pastiprindami ją teigiamu pagyrimu, pavyzdžiui, „tupėt, gerai, tupėt“.
- Mokomą kačiuką skatinkite atsilygindami skanėstais. Argi jūs nesistengtumėte labiau, jei žinotumėte, kad jūsų laukia gardėsis?
- Duodami gardėsį ir spragtelėdami spragtuku („klikeriu“) arba skimbtelėdami nešaižiu varpeliu padėsite katei tą garsą susieti su atlygiu – vėliau ji mokės atlikti užduotį vien išgirdusi tą garsą.
- Dresuokite kačiuką ar katę prieš šėrimą, nes prisiėdusią katę paskatinti gardėsiu nebus taip lengva. Vis dėlto neverskite jos „badauti“, kad priverstumėte noriau mokytis – alkana katė greitai praranda kantrybę!
- Pasirūpinkite, kad aplink nebūtų triukšmo, pvz., televizoriaus arba garso aparatūros, ir katė galėtų geriau susikaupti.
- Užsiėmimai turėtų būti trumpi – užbaikite juos, kol katei dar nenusibodo arba kol ji dar nepavargo. Tęskite užsiėmimus ne ilgiau kaip 15 minučių, kad jūsų mokinė neišvargtų.
- Pamokėlės turėtų būti nuoseklios – tas pat mokytojas (jūs arba specialistas, jei į jį kreipėtės), tos pačios užuominos, signalai ir toks pat atlygis.
- Palaukite, kol katė įgis vieną įgūdį ir tik tada pradėkite ją mokyti kito, antraip jai gali būti per sunku.
- Stenkitės mokyti kasdien po 10 minučių – pavieniais užsiėmimais gali nepavykti pasiekti norimų rezultatų ir katę tai gali trikdyti.
- Turėkite kantrybės! Dresūrai tikrai reikia laiko, tad per kiekvieną užsiėmimą labai girkite savo augintinę ir skatinkite ją atlygiu už gerą elgesį. Jei katė padaro ką nors ne taip, tvirtai pasakykite „ne“ ir tik tada nurodykite jai, ką toliau daryti. Pavyzdžiui, jei ji nuo kokio nors paviršiaus nuspiria daiktus, pasakykite „ne“ ir pamosuokite žaisliuku, kad ji verčiau žaistų su juo ir nemėtytų daiktų.

Informacija iš www.purina.lt

Pagalba