Kaip katėms padėti įveikti baimes?

2022 m. balandžio 19 d.

Kačių išgyvenimo instinktas dažnai apsaugo jas nuo bėdų, tačiau kartais gali tapti neracionalia fobija. Laimei, išsigandusiai katei galima padėti, ją apsaugant nuo naujų nereikalingų baimių.

Įspūdingas katės išgyvenimo instinktas padeda jai pasirūpinti savimi lauke! Išgąsdinta katė dažniausiai bėga nuo visko, kas gali kelti grėsmę, ir įlindusi kur nors palaukia, kol grėsmė praeina. Ji ją stebi iš tolo ir vengia tiesioginio susidūrimo.

Tiesa, šis instinktas gali virsti ne tokia racionalia baime, ir katė pradeda bijoti visko, kas yra saugu. Jei ši įtampa kyla dažnai ir būna stipri, ji gali neigiamai paveikti bendrą katės gerovę. Galima padaryti kelis dalykus, kad katė savo namuose jaustųsi visiškai saugi, ypač jei pastebite, kada ji išsigąsta.

Dar jauną katę pradėkite prie visko pratinti – taip padėsite jai užaugti nebaikščiai, jos netrikdys, pavyzdžiui, griaustinis, fejerverkai, kelionės arba atėję nauji svečiai. Svarbiausia įpratinti katę prie šių grėsmės nekeliančių, bet baugiai atrodančių dalykų dar tada, kai ji yra jautri įspūdžiams ir dar nepradėjo šių nereikšmingų sutrikdymų laikyti didelėmis grėsmėmis. Jei kačiukas nesibaimins, užaugęs jis greičiausiai taps nebaikščia kate, todėl patirs mažiau įtampos.

 

Saugi vieta paliekamai namuose katei

Kai kurios katės nervinasi, jei yra paliekamos namuose vienos, todėl saugi vieta jai pasislėpti, kol pareisite, ją apramins.

Pasirūpinkite, kad ji galėtų kur nors patogiai pasislėpti, turėtų kokią nors slėptuvę, į kurią visada prireikus galėtų įlįsti. Nebrangia ir saugia užuovėja baikščiai ir nervingai katei galėtų tapti kartoninė dėžė su šone iškirpta skyle ir patiestu minkštu, jaukiu paklotu, pastatyta gerai vėdinamoje spintelėje arba ant plačios palangės.

Tokia slėptuvė nuramins katę, joje ji jausis saugiai. Sintetinis feromonų purškiklis arba įjungiamas sklaidytuvas taip pat padėtų sustiprinti gerovės ir saugumo jausmą. Prašykite veterinaro daugiau patarimų šiuo klausimu ir pasiteiraukite, ar tai padėtų jūsų nervingai katei.

Jei auginate neramią ar įsitempusią katę, nesekiokite paskui ją net norėdami nuraminti – pasislėpusi savo saugioje vietoje ji nusiramins pati. Geriausia elgtis įprastai ir pasirūpinti, kad tikrai žinotumėte, kur ji yra ir kad yra saugi.

 

Ar jūsų katė bijo žmonių?

Nėra įprasta, kad sveika, gerai socializuota katė arba kačiukas bijotų nepažįstamų žmonių. Iš pradžių kylantis įtarumas yra normalu, bet jūsų katė turėtų netrukus suprasti, kad nauji žmonės gali būti dar vienas dėmesio, žaidimų ir net gardėsių šaltinis! Ar gali būti dar rimtesnė priežastis jūsų katei susidraugauti su naujais žmonėmis?

Žinoma, nesocializuotos ir laukinės katės arba katės, su kuriomis praeityje blogai elgtasi, reaguoja kitaip. Deja, tokios katės ne visada žmones sieja su malonia patirtimi ir yra instinktyviai įtarios. Galbūt pas ankstesnius savininkus arba kitus žmones įgyta bloga patirtis ir nulėmė tai, kad jūsų katė yra nerami, taigi turėkite tai omenyje. Taip gali būti, jei jūsų katė atkeliavo pas jus iš gelbėjimo centro jau suaugusi.

Štai kodėl svarbu kačiukus pradėti socializuoti jau nuo mažų dienų – ypač tuos, kurie atkeliauja iš gyvūnų gelbėjimo įstaigų. Kuo įvairesnė bus ankstyva teigiama kačiuko patirtis, tuo mažesnė tikimybė, kad ateityje jis bus baikštus.

Katės, kurios bijo namuose įprastų dalykų, pavyzdžiui, atvykusių svečių, sunku atpratinti nuo baimės, bet jūs tikrai galite joms padėti ir bent kiek numalšinti patiriamą įtampą, o ilgainiui, turėdami kantrybės, sulauksite pagerėjimo. Jei pastebėjote, kad auginama katė yra nervinga, kreipkitės pagalbos į veterinarą arba prašykite, kad jus kuo anksčiau nusiųstų pas kačių elgesio specialistą.

 

Vyresnio amžiaus kačių baimė

Jei auginate vyresnio amžiaus (vyresnę nei septynerių metų) katę, jai greičiausiai reikės daugiau jūsų pagalbos, kad ji jaustųsi saugi ir galėtų bendrauti. Vyresnio amžiaus katė galbūt reikalaus daug daugiau jūsų pagalbos nei jauname amžiuje, bet stenkitės nepadauginti dėmesio, kad nestiprintumėte priklausomybės ir neskatintumėte tokio išmokto bejėgiškumo. Pataupykite paguodos švelnumą tam laikui, kai jo katei tikrai reikės, o tada galėsite lepinti ją tiek, kiek širdis geidžia!

Šiame straipsnyje pateikiama informacija nepakeičia individualių veterinaro ar elgesio specialisto konsultacijų ir pateikiama tik informaciniais tikslais. Jei esate susirūpinę savo augintinio sveikata, visada turėtumėte kreiptis į veterinarą. Veterinaras įvertins visą jūsų augintinio medicininę istoriją ir patikrins jo fizinę būklę, o tada galės rekomenduoti tinkamų individualių konsultacijų ar gydymo procedūrų. Jei norite gauti išsamių elgesio konsultacijų, specialiai pritaikytų jūsų baikščiai katei, rekomenduojame kreiptis į kvalifikuotą gyvūnų elgesio specialistą.

Pagalba