Kodėl katės murkia?

2021 m. gruodžio 13 d.

Susirangyti prie savo murkiančios katės – palaima kiekvienam šeimininkui. Tai ženklas, kad ji laiminga, pasitiki jumis ir jaučiasi rami ant jūsų kelių, mėgaujasi jūsų rūpesčiu ir dėmesiu. Bet ar tikrai?

Visi žinome, kad katės jausmus reiškia murkdamos, mes šypsodamiesi, o šunys – vizgindami uodegą. Tačiau murkimu katės ne visada išreiškia pasitenkinimą – didelė paslaptis, kodėl jos murkia ir kaip jos skleidžia šį paslaptingą garsą.

Moksliniai tyrimai parodė, kad katės murkia ne tik tada, kai yra patenkintos, bet ir tada, kai kenčia arba bijo. Murkimas yra savigynos mechanizmas ir būdas nusiraminti. Neretai galima išgirsti, kad nuvežta pas veterinarą katė murkia apžiūrima, bet apsiriksite manydami, kad ji murkia iš laimės! Veikiau ji murkia norėdama nusiraminti, o ne pasidžiaugti apžiūra. Daugiau apie tai, kaip suprasti katės elgesį, skaitykite čia.

Murkimas yra ne tik nežodinio bendravimo būdas – gal ir nepatikėsite, bet katės taip pat murkia norėdamos nusiraminti ir palengvinti skausmą. Katė motina murkia kačiuodamasi, nes stengiasi palengvinti patiriamą sunkumą, o atsivedusi kačiukus toliau murkia norėdama pritraukti juos prie savo kūno, kad galėtų prižiūrėti. Kačiukai gimsta akli ir kurti, todėl motinos skleidžiama vibracija labai svarbi, kad jie išgyventų, o būdami vos dviejų dienų jie patys pradeda murkti ir bendrauti su savo motina bei kitais vados kačiukais.

Kaip katės murkia?

Sužinojome, kodėl katės murkia, bet kaip iš tiesų jos skleidžia šį nuostabų garsą?

Tyrimai parodė, kad katės raumenys sukelia garsą, kuris judina balso stygas, o katei įkvepiant ir iškvepiant oras kliudo vibruojančius raumenis. Visą murkimo garsui atsirasti reikalingą judėjimą stimuliuoja katės smegenų signalai, todėl mokslininkai mano, kad murkimas yra veikiau raumenų trūkčiojimas nei balsinė komunikacija.

Kaip katės murkimas padeda žmonėms?

Yra žinoma, kad namuose laikomos katės mažina įtampą – ne tik dėl to, kad jos yra mielos pažiūrėti ir minkštos paglaustyti, bet ir dėl to, kad mus teigiamai veikia jų murkimas.

Kačių šeimininkams kyla 40 proc. mažesnė rizika patirti širdies smūgį nei kačių neturintiems žmonėms, be to, pabendravus su katėmis ir išgirdus jų švelnų murkimą, sumažėja kraujospūdis. Tačiau įdomiausias yra gydomasis žmogaus ir katės ryšys. Tai katės gebėjimas nuraminti ir užjaučiamai gydyti žmogaus ligą vien būnant šalia. Daugelis žmonių sako, kad jiems palengvėja migrenos skausmai vien pagulėjus šalia savo murkiančios katės.

Vienas senas veterinarų posakis yra vartojamas ir šiandien: „Net ir krūvelę gulinčių sulaužytų kaulų katė gali pagydyti.“

Ar žinojote?

Žemas murkimo dažnis katės kūne sukelia vibracijų seką. Šie virpesiai padeda lengviau kvėpuoti, kaulams, žaizdoms ir sausgyslėms gyti, raumenims formuotis ir veikia kaip tam tikri nuskausminamieji.

Murkiančios katės skleidžiamas garsas vibruoja 25–150 Hz dažniu – tai tas pats dažnis, kuris padeda fiziškai gyti ir teigiamai veikia taip, kad didėja kaulų tankis. Tikriausiai todėl nuo medžio ant žemės nušokusi katė neužsigauna.

Ne visos katės murkia, o raminamuosius virpesius skleidžia tik naminės ir kai kurios laukinės katės. Katės, kurios moka murkti, nemoka riaumoti, o kurios moka riaumoti, nemoka murkti! Tai lemia nedidelis balso stygose esantis kaulelis – riaumojančiųjų kačių kaulelis yra lankstus. Dėl to, kad didelės katės turi minkštesnį kaulelį, jos moka riaumoti žemu balsu. Naminių kačių kaulelis yra visiškai sukietėjęs ir leidžia orui vibruoti tik iškvepiant ir įkvepiant.

Toji murkimo galia įtikinti! Ar esate girdėję, kaip jūsų katė garsiau ir primygtiniau murkia, kai yra alkana? Tyrėjai neseniai atrado naują murkimo garsą, vadinamą prašomuoju murkimu. Tai reiklesnis, verksmingesnis garsas. Jo dažnis panašus į vaiko verksmo, todėl mes instinktyviai norime padėti ir skubame duoti savo alkanai katei gardėsių!

Katė gali murkti iš laimės, įtampos, alkio arba pasitenkinimo. Matydami, kaip ji elgiasi, ir jausdami jos nuotaiką, suprasite, ką ji stengiasi jums pasakyti.

Dabar žinosite, prie ko pirmiausia prisiglausti blogai pasijutus arba prireikus truputį švelnumo ir rūpesčio.

Informacija iš www.purina.lt

Pagalba